Temporomandibuler eklem fonksiyon bozukluklarında Tc 99m-MDP kemik sintigrafisinin tanı değeri
- Tez No: 30120
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Çeşitli etyolojik faktörler TME'lerde dis fonksiyonlara neden olmaktadır. Disf onksiyonun belirlenebilmesi için bir çok tanı yöntemi kullanılmakta, değerlendirilmesi ise sübjektif ve objektif yöntemlerle yapılmaktadır. Bu çalışmamızın amacı, konvensiyonel X-RAY radyografide teşhis edilemeyen değişikliklerin, çeşitli sintigrafik yöntem lerle teşhis edilebilmesini sağlamaktır. Araştırmamızda, çeşitli şikayetleri olan 30 hastanın 60 ekleminden ve hiç bir şikayeti olmayan kontrol grubu olarak alı nan 7 bireyin 14 ekleminden lateral transkranial TME radyografi leri alınmış, planar ve SPECT sintigrafik yöntemler uygulanmış tır. Semptomsuz ve radyografide disfonksiyon tanısı konulma mış eklemlerde, planar ve SPECT yöntemleriyle patolojik görüntü ler tesbit edilmiştir. Elde ettiğimiz bulgular sonucunda, radyografik olarak tesbit edilemeyen değişikliklerde, sintigrafik yöntemlerden SPECT in planar' a ve bu iki yöntemin de konvensiyonel X-RAY radyografi ye göre üstün bir tanı yöntemi olduğu gözlenmiştir. Araştırma bulgularımız literatür bulguları ile tartışıl mış ve sonuçlar maddeler halinde sıralanmıştır. -53-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Various etiologic factors cause TMJ dysfunctions. There are many subjective and objective diagnosis methods for the determination of joint dysfunction. The aim of the present investigation is to study on the diagnosis of TMJ dysfunction by using scintigraphic methods instead of using conventional X-RAY radiographie. This study was performed on treatment and control groups. The study sample comprised 60 temporomandibular joints of 30 patients with various problems and 14 temporomandibular joints of 7 patients with no TMJ symptoms. Lateral transcranial TMJ radiographie, planar and SPECT scintigraphic were obtained from every patient. By using SPECT method pathologic wiews were obtained in the subjects with no symptom and radiographic dysfunction diagnosis As a result, SPECT method found to be the best diagnosis method for the differences that can not be seen in the radiographs when compared to planar and conventional X-RAY radiographie. -54-