Romatoid artritli hastalarda tedavi yanıtını belirlemede romatoid faktör alt gruplarının yeri
Allocate of rheumatoid arthritis patient treathment response rheumatoid factor subgrup
  1. Tez No: 301240
  2. Yazar: AHO NAJİB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ: Romatoid artrit (RA); etyolojisi belli olmayan, kronik olarak eklemleri tutanve deformitelerle seyreden sistemik bir hastalıktır. RA'li olguların çoğunluğunda hastalıkortaya çıktıktan sonraki ilk iki yıl içerisinde sıklıkla belirgin eklem hasarı görülmektedir.Romatoid artrit tedavisinde kullanılan ilaçları hastalığın seyrini değiştirdiği kabul edilen(DMARD = Disease Modifying Anti Rheumatic Drugs) ve Rituximab Bu ilaçlar uygunşekilde kullanıldıklarında erozyonların ortaya çıkışını önlemekte veya yavaşlatmaktadırlar.Bugrup ilaçlarla yanıt alınamayan hastalarda ise biyolojik ajanlar olan Tümör nekrozis faktör-?blokerleri (infliksimab etanercept adalimumab) veya CD20 monokolonal antikoru Rituximabkullanılmaktadır. Bu güne kadar yapılan çalışmalarda tedaviye yanıt hastalığın seyrininnasıl olacağını tahmin edebilmek için çeşitli markerlar üzerinde durulmuştur. Fakat serolojikmarkerların RA teavisindeki yeri henüz bilinmemektedir.METOD: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi romatoloji polikliniğindeOcak 2009- Ocak 2010 tarihleri arasında romatoid artrit tanısı almış 40 hasta çalışmayaalınmıştır. İlk grup 20 hastadan oluşuyordu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION:Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic inflammatory and destructive joint disease ofunknown etiology. RA causes severe joint destruction in most of the patinets whithin the veryfirst years of disease onset. Mainly DMARDs (Disease Modifying Anti Rheumatic Drugs)are used to treat RA. Proper use of these drugs result in prevention or at least in a delayedonset of destructive changes. In patients refractory to conventional treatment biologic agentsagainst tumor necrosis factor alpha (Anti -TNF ?), namely infliximab, etanercept andadalimumab, and rituximab are used. Up to date data on the interpretation of serologicalmarkers in relation to disease treatment is sparse.METHOD: Fourty patients diagnosed with RA at the outpatient clinics of the MarmaraUniversity department of rheumatology were included to the study between January, 2009 andJanuary 2010. First set of 20 patients were treated with at least one biologic agent and had aresponse to treatment measured as a decrease in DAS 28 at least 1.6 points. The second set ofpatients were treated with at least one biologic agents for six months but were switched torituximab because of lack of response to therapy and had a decrease less than 1.6 points inDAS28 disease activity score. Serum RF subtypes were analized in both groups.Demographic data did not differ in both groups.RESULTS: Change in DAS28 disease activity score after treatment was moreemphasized in group 2 when compared (Mean DAS28 score before and after treatment;19.85±1.27 vs. 5.80±1.02, p=0.17).