Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı alan çocuk ve ergenlerin sağlıkla bağlantılı hayat kalitesinin araştırılması
Health related qualıty of lıfe ın chıldren and adolescents wıth attentıon defıcıt and hyperactıvıty dısorder
  1. Tez No: 301239
  2. Yazar: SONER OZANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE RODOPMAN ARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocuk psikiyatrisi alanındasık görülen ve hayat kalitesini ve benlik algısını etkileyebilen bir bozukluktur. Buçalışmada kliniğe başvuran ve DSM-IV'e göre DEHB tanısı alan ilköğretim çağıçocuklarında sağlıkla bağlantılı hayat kalitesi ile çocukların kendilik algısının arasındakiilişkinin araştırılması ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması amaçlanmıştır.Metod: Çalışmaya Marmara Üniversitesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi PolikliniğindeDEHB tanısı ile takip edilmekte olan 80 hasta alınmış ve 74 sağlıklı çocuklakarşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Attention Deficit and hyperactivity disorder (ADHD) is a frequent disorderthat can affect Health Related Quality of Life (HRQoL) and self concept. This study aimedto investigate HRQoL and its relation with self concept in primary school children withADHD.Method: 80 patients with ADHD were recruited from Marmara University Child andAdolescent Psychiatry Clinic and were compared with 74 healthy controls.Sociodemographic data were collected with a form and clinical evaluation was mademainly with Kiddie-Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia-Present andLifetime Version (Kidde-SADS-PL), Child Health Questionnaire-Parent Form50 (CHQPF50)and Piers Harris Children's Self Concept Scale (PH).Results: Boys with ADHD were scored better in Physical QOL than girls (p0,05).