Entegre arteriyel filtreli kardiyopulmoner baypas sistemlerinin postoperatif transfüzyon ihtiyacı ve sistemik inflamatuar yanıt üzerine etkisi
Evaluation of the effects of using oxygenator with an integrated arterial filter in cardiopulmonary bypass surgery in terms of postoperative transfusion needs and systemic inflammatory response
- Tez No: 301248
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL SELİM İSBİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Plazma İnterlökin-6 (IL-6), İnterlökin-2 reseptörü (IL-2R) ve C reaktif protein (CRP) seviyeleri kardiyopulmoner baypas (KPB) sonrası oluşan sistemik inflamatuar yanıtın önemli belirteçlerindendir. Bu çalışmanın amacı açık kalp operasyonu uygulanan hastalarda entegre arteriyel filtreli oksijenatörlü sistemler ile non-entegre arteriyel filtre oksijenatör sistemlerinin postoperatif sistemik inflamatuar yanıt ve transfüzyon ihtiyacı üzerine olan etkilerini karşılaştırmaktır.Yöntem: 2011 Mart-Kasım ayları arasında kliniğimizde koroner arter hastalığı nedeniyle koroner baypas (KABG) ameliyatı yapılan 36 ardışık hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar entegre arteriyel filtre kullanılan (Grup E n=18) ve entegre arteriyel filtre kullanılmayan (Grup NE n=18) olmak üzere iki ana gruba ayrılmıştır. Hastalardan preoperatif, KBP çıkışı heparinin protamin ile nötralizasyonu öncesi, KPB sonrası 6. ve 24. saatlerde alınan kan örneklerinden ?chemiluminescent? immünometrik assay yöntemi ile IL-6 ve IL-2R seviyeleri çalışılmış ayrıca preoperatif, KBP çıkışı heparinin protamin ile nötralizasyonu öncesi, KPB sonrası 6. saat, postop 1., 2. ve 4. günlerde alınan kan örneklerinden de CRP immunoturbidimetric metodu ile analiz edilmiştir.Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların demografik özellikleri açısından fark bulunmamaktaydı. Perioperatif veriler açısından (kross klemp süresi, KPB süresi,hipotermi ve ortalama baypas grefti) her iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı. Group NE'de tüm hastalarda 1650 cc prime kullanılırken Grup E'de 1450 cc prime kullanıldı. Group NE'de intraoperatif hct ortalama değeri %22.1±1.5 saptanırken Grup E'de %23.5±1.1 olarak saptandı ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p0.05). Grup E'de yoğun bakım kalış süresi 2.3±0.9 gün olarak gerçekleşirken Grup NE'de 1.5±0.6 gün gerçekleşti (p0.05). Preop, postop 1.2 ve 4. günlerde yapılan Wbc, Hgb, Hct, plt, Cr, bun, AST, ALT, değerleri de her iki grup açısından değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı (p>0,05) farklılık saptanmadı. IL-6, IL-2R ve CRP açısından iki grup karşılaştırıldığında postoperatif 2.gündeki ortalama CRP değeri dışında tüm sonuçlar her iki grup için de benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Plasma interleukin-6 (IL-6), interleukin-2 receptor and C reactive protein (CRP) levels are significant predictors of systemic inflammatory response which occurs after cardiopulmonary bypass. The aim of this study is to compare the effects of the systems of oxygenator with an integrated arterial filter versus non-integrated arterial filter systems on postoperative systemic inflammatory response and transfusion needs in patients undergoing open heart surgery.Methods: Thirty six consecutive patients who underwent coronary bypass surgery in our clinic between March 2011 and November 2011 were included in this study. Patients were divided into two main groups as the ones on which an integrated arterial filter (Group E n=18) is used and non used group (Group NE n=18). IL-6 and IL-2R were analysed via chemiluminescent immunometric assay method with the blood samples were taken consecutively preop, before neutralisation of heparin with protamine, on the 6th and 24th hours after CBP. Likewise, CRP was also analysed via immunoturbidimetric methods with the blood samples which were taken consecutively preop, before neutralisation of heparin with protamin, 6 hours after CBP and on the postop 1st, 2nd, and 4th days.Results: There were no significant differences among patients in terms of dermographic features. No significant differences were found also between two groups in terms of perioperative datas (cross clamp time, hypothermia and mean bypass greft). 1650 cc prime was used for all of the patients of the group NE, while 1450 cc prime was used for all of the patients of the group E. Mean intraoperative hematorcrit value was found as 22.1% in the group NE and 23.5% in the group E. This difference was statistically siginificant. There were no significant differences between two groups in terms of extubation duration and hospitalisation period (p0.05). No significant differences was found among the values of WBC, Hgb, Hct, PLT, Cr, BUN, AST, ALT in preop, postop, 1st,2nd,4th days (p>0.05). In terms of CRP, both group results were found similiar except for postoperative second day's result.