Erişkin açık kalp cerrahisinde kullanılan entegre filtreli ve entegre filtresiz oksijenatörlerin sistemik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the systemic effects of oxygenators with integrated and none-integrated filters used in adult open cardiac surgery
- Tez No: 653896
- Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN ERKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kardiyopulmoner bypass, kalp cerrahisi sırasında kan dolaşımı ve oksijenasyonunu geçici bir süre vücut dışında devam ettirilmesine olanak sağlayan özel bir perfüzyon tekniğidir. Kan dolaşımının kalp akciğer makinesi ile sürdürüldüğü duruma ekstrakorporal dolaşım denir. KPB akciğer fonksiyonunu yapan bir oksijenatör ve kalp fonksiyonunu yapan bir pompadan ibaret olan ve kalp akciğer makinesi olarak adlandırılan bir cihaz tarafından sağlanır. Bu cihazlar günümüzde ilerleyen teknolojinin de etkisiyle oldukça gelişmiştir. Kalp akciğer makinelerinde akım hızı, akım miktarları, kan ısısı, kan gazı düzeyleri, hatta kan elektrolit düzeyleri sürekli olarak monitörize edilmekte ve istenen şekilde ayarlanabilmektedir. Hasta güvenliği yönünden oksijenatörün seçimi pompa kadar önemlidir. Oksijenatörün kanı oksijenlendirmesinin yanı sıra kanı filtre etme görevi de vardır. Kaliteli bir oksijenatör yüksek basınç gradiyenti (oksijenatöre giren arter hat ile çıkan arter hat arasında) oluşturmamalıdır. Buna ilave olarak, mikroembolileri mümkün olduğunca tutarak geçirmemesi istenir. Yani düşük basınç farkı olan ve aynı zamanda daha çok emboliyi tutabilen oksijenatörler tercih edilmelidir. Yeni çıkan oksijenatörlerin bazılarının kendi içinde arteriyel filtresi bulunmaktadır. Araştırmaya İstanbul Medipol Üniversitesi Hastanesinde 01.12.2019-28.02.2020 tarihleri arasında ameliyat süresi 100 dakikayı aşan açık kalp ameliyatı olan 60 (30 entegre oksijenatör kullanılan, 30 entegresiz oksijenatör kullanılan) hasta örneklem olarak alınmıştır. Veriler SPSS 22.0 for Windows programı ile bilgisayar ortamında analiz edildi. Öncelikle verilerin normallik dağılımı için Kolmogorov-Smirnov testi yapıldı ve normal dağılmadıkları tespit edildi. Bu nedenle parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U ve Wilcoxon işaret testleri uygulandı. Tanımlayıcı bilgiler için sayı ve yüzde analizi; PO2, PCO2, Glikoz ve Laktat için ortalama ve standart sapma analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass is a special perfusion technique that allows blood circulation and oxygenation to be maintained temporarily outside the body during cardiac surgery. The condition in which the blood circulation is maintained by the heart lung machine is called extracorporeal circulation. CPB is provided by a device called a heart lung machine, which consists of an oxygenator that performs lung function and a pump that does heart function. These devices have developed considerably with the effect of advancing technology today. In heart-lung machines, flow rate, flow amounts, blood temperature, blood gas levels, and even blood electrolyte levels are continuously monitored and can be adjusted as desired. Choosing the oxygenator is as important as the pump in terms of patient safety. In addition to oxygenating the blood, the oxygenator also has the task of filtering the blood. A quality oxygenator should not create a high pressure gradient (between the arterial line entering the oxygenator and the emerging artery line). In addition, it is desirable not to trap microembolism as much as possible. In other words, oxygenators with low pressure difference and capable of retaining more emboli at the same time should be preferred. Some of the newly released oxygenators have an arterial filter in themselves. The study included 60 patients (30 integrated oxygenators and 30 non-integrated oxygenators) who had open heart surgery with an operation duration exceeding 100 minutes between 01.12.2019 and 28.02.2020 at Istanbul Medipol University Hospital. The data were analyzed in computer environment with SPSS 22.0 for Windows program. First of all, Kolmogorov-Smirnov test was performed for normality distribution of the data and it was found that they were not distributed normally. Therefore, Mann Whitney U and Wilcoxon sign tests, which are nonparametric tests, were used. Number and percentage analysis for identifying information; mean and standard deviation analyzes were performed for PO2, PCO2, Glucose and Lactate.