Acil servise koah akut alevlenmesi ile başvuran hastalarda entegre pulmoner index (IPI) değerlerinin şiddet skorlamaları ile karşılaştırılması
Comparison of integrated pulmonary index (IPI) values with severity scores in patients admitted to the emergency department with acute copd exacerbations
- Tez No: 952344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİM ONUR CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş: Kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) alevlenmesi ek tedaviyle sonuçlanan solunum semptomlarının akut kötüleşmesi olarak tanımlanır. KOAH akut alevlenmesi yaşayan hasta grubu sıklıkla acil serviste (AS) değerlendirilmeye ihtiyaç duyan hastaneye mükerrer başvuruları olan ve sık sık daha ileri tetkik ve tedavi için hastaneye yatması gereken hasta grubudur. Prognostik şiddet puanları, güvenli bir şekilde taburcu edilebilecek, Acil Serviste kliniği daha kötü olan veya taburcu olursa daha kötü bir klinik tablo ile rekürren başvuru riski daha yüksek olabilecek ve bu nedenle daha yoğun ileri tedaviye ihtiyaç duyma olasılığı yüksek olan KOAH akut alevlenmesi hastalarının belirlenmesinde AS doktorlarına yol gösterici olmaktadır. KOAH akut alevlenmesi karmaşık yapısı nedeniyle, prognoz değerlendirmesi için tek başına bir biyobelirteç veya klinik parametre kullanmak yeterli olmayabilir. Bu nedenle, KOAH akut alevlenmesi risk sınıflandırması için klinik uygulamada bazı karmaşık klinik puanlar kullanılır. Bu klinik puanlar arasında DECAF (Dispne, Eozinopeni, Konsolidasyon, Asidemi ve Atriyal Fibrilasyon), NEWS2 (Ulusal Erken Uyarı Skoru), OTTAWA KOAH risk skalası (OCRS) yer almaktadır. Entegre pulmoner indeks (IPI) algoritması, son tidal CO2 (PetCO2), solunum hızı (RR), arteriyel oksijen satürasyonu (SpO2) ve nabız hızını (PR) 1 ile 10 arasında tek bir değerde birleştiren ve bu parametlerin bir hastanın solunum durumunu değerlendirmek için yorumlanmasını basitleştiren matematiksel bir algoritmadır. Son çalışmalar ile kritik hastada, IPI'nın hastanın solunum durumunu yani ventilasyon ve oksijenasyonun yeterliliğini noninvaziv, dinamik bir şekilde değerlendirmek için iyi bir öngörücü olduğu gösterilmiştir. Hastalığın şiddeti doğrudan hastanın solunum durumuyla ilişkili olduğundan, solunum durumunun tek bir değerde yorumlanmasına olanak sağlayan noninvaziv bir ölçüm olması sebebiyle klinikte kullanım kolaylığı sunan IPI, AS'de KOAH akut alevlenmesi tanısı alan hastaların hastaneden taburculuğunda, hastaneye yatışında ve mortalitesinin tahmininde yararlı olabilir. Amaç: Çalışmamız ile Acil serviste KOAH akut alevlenmesinin şiddetini tahmin etmek için hastalarda noninvaziv bir yöntem olarak kullanım kolaylığı sunan IPI değerlerini prognostik şiddet skorlamaları ile karşılaştırarak IPI'nın taburculuk kararında, invaziv-noninvaziv mekanik ventilatör ihtiyacında, hastane yatışlarında ve bir aylık mortaliteyi öngörmedeki etkinliğini araştırmayı ve bu hasta grubunda IPI ile diğer prognostik skorlar arasındaki korelasyonu analiz etmeyi amaçladık. Metod (Gereç ve Yöntem): Bu çalışma, prospektif, kesitsel ve gözlemsel bir araştırma olup, T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı üçüncü basamak bir referans sağlık kurumu olan Erzurum Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde yürütülmüştür. Çalışma, 16 Ağustos 2024 ile 31 Aralık 2024 tarihleri arasında yürütülmüş ve Helsinki Bildirgesi prensiplerine uygun şekilde planlanmıştır. Çalışma protokolü, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Erzurum Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu tarafından onaylanmıştır (Etik Kurul Onay No:14.08.2024 tarih, 8 nolu toplantı, karar no:160). Tüm katılımcılardan yazılı açık rıza alınmıştır. Araştırma kapsamında, acil servise KOAH akut alevlenmesi tanısıyla başvuran, önceden KOAH tanısı alan, öykü, fizik muayene, laboratuvar ve radyolojik verilerle tanısı desteklenen hastalar dahil edilmiştir. Hastalara dahil edilme kriterlerine uyan hastalar çalışmaya dahil edilmiş dışlama kriterlerine uyan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastalar Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Küresel Girişimi (GOLD) sınıflamasına göre gruplandırılmıştır. Her hastanın verileri, hastane bilgi yönetim sistemi (HBYS), hasta başvuru formları ve dijital izlem sistemlerinden elde edilmiştir. IPI (Entegre Pulmoner İndeks) Ölçümü IPI değerleri, hasta başında portatif, FDA onaylı Capnostream® 20p cihazı (Medtronic Inc., USA) kullanılarak elde edilmiştir. Her hasta için başvuru anında prognostik klinik skorlar hesaplanmıştır. Skorlar, acil tıp uzmanları tarafından eğitimli personel kontrolünde hesaplanmış ve körlenmiş analiz ile sistematik olarak kaydedilmiştir. Takip ve sonlanım hastaların acil servis takibinde, yatış, entübasyon/NIV gereksinimi, taburculuk durumu ve 30 günlük mortalite bilgileri HBYS üzerinden retrospektif olarak izlenmiştir. Tüm sonlanım verileri bireysel hasta dosyası düzeyinde doğrulama yoluyla kontrol edilmiştir. Bu çalışmada verilerin analizi, betimsel ve yorumlayıcı istatistiksel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yaş gibi sürekli değişkenlerin dağılımı Skewness-Kurtosis ve Shapiro-Wilk testleri ile değerlendirilmiş ve normallik varsayımının karşılanıp karşılanmadığı kontrol edilmiştir. Yorumlayıcı istatistiksel analizlerde, bağımsız örneklem t-testi kullanılarak ikili gruplar arasındaki sürekli değişken farklılıklarını belirlemek için kullanılmıştır. Bu analiz özellikle yoğun bakım yatışı, taburculuk, mortalite, NIV-IMV ihtiyacı gibi kritik sonuç değişkenleri ile IPI gibi sürekli değişkenler arasındaki ilişkileri değerlendirmek amacıyla uygulanmıştır. Varyans homojenliği Levene testi ile kontrol edilmiş ve varsayımın karşılanmadığı durumlarda Welch düzeltmeli t-test sonuçları raporlanmıştır. Binary lojistik regresyon analizi, mortalite, taburcu, yoğun bakım yatış gibi ikili sonuç değişkenlerini etkileyen bağımsız faktörlerin belirlenmesi amacıyla kullanılmıştır. Modelin uyum iyiliği Hosmer-Lemeshow testi ile değerlendirilmiş ve değişkenlerin modele katkısı Wald istatistikleri ile kontrol edilmiştir. Odds oranları (OR) ve %95 güven aralıkları hesaplanarak risk faktörlerinin klinik önemi yorumlanmıştır. Tanısal doğruluk analizleri kapsamında, IPI, DECAF, NEWS2 ve OCRS skorlarının mortalite, taburculuk, hastanede yatış durumlarını öngörmedeki performansları ROC eğrisi analizi ile değerlendirilmiştir. Her bir skor için alan altında kalan eğri (AUC) değerleri hesaplanmış ve %95 güven aralıkları ile birlikte sunulmuştur. Optimal kesim noktaları Youden indeksi kullanılarak belirlenmiş, duyarlılık ve özgüllük değerleri bu noktalara göre raporlanmıştır. Ayrıca, skorlar arasında ortaya çıkan farkların istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığını belirlemek için Delong et al. (1998) Metodu ile ROC eğrilerinin ikili karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is defined as an acute worsening of respiratory symptoms resulting in additional treatment. Patients with acute exacerbation of COPD are those who frequently require emergency department (ED) evaluation, have repeated hospital visits, and frequently require hospitalization for further evaluation and treatment. Prognostic severity scores guide ED physicians in identifying patients with acute exacerbation of COPD who can be safely discharged, those who have a worse clinical presentation in the ED, or those who are at higher risk of recurrent presentation with a worse clinical picture if discharged, and therefore are likely to require more intensive advanced treatment. Due to the complex nature of acute exacerbation of COPD, using a single biomarker or clinical parameter alone for prognostic assessment may not be sufficient. Therefore, several complex clinical scores are used in clinical practice for risk stratification of acute exacerbation of COPD. These clinical scores include DECAF, NEWS2, OTTAWA COPD risk scale (OCRS). The integrated pulmonary index (IPI) algorithm is a mathematical algorithm that combines end-tidal CO2 (PetCO2), respiratory rate (RR), arterial oxygen saturation (SpO2), and pulse rate (PR) into a single value between 1 and 10, simplifying the interpretation of these parameters to assess a patient's respiratory status. Recent studies have shown that in critically ill patients, IPI is a good predictor for noninvasive, dynamic assessment of the patient's respiratory status, i.e., adequacy of ventilation and oxygenation. Since the severity of the disease is directly related to the patient's respiratory status, IPI, which offers ease of use in the clinic, is a noninvasive measurement that allows the interpretation of respiratory status in a single value, and may be useful in the discharge from hospital, hospitalization, and mortality prediction of patients diagnosed with acute exacerbation of COPD in the ED. Purpose: In our study, we aimed to compare IPI values, which offer ease of use as a noninvasive method for predicting the severity of acute COPD exacerbations in the emergency department, with prognostic severity scores, to investigate the effectiveness of IPI in predicting discharge decisions, invasive-noninvasive mechanical ventilation requirements, hospitalizations, and one-month mortality, and to analyze the correlation between IPI and other prognostic scores in this patient group. Method: This study is a prospective, cross-sectional, observational study and was conducted in the Emergency Medicine Clinic of Erzurum City Hospital, a tertiary reference health institution affiliated to the Ministry of Health of the Republic of Turkey. The study was conducted between August 16, 2024 and December 31, 2024, and was planned in accordance with the principles of the Declaration of Helsinki. The study protocol was approved by the Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee of the Erzurum Faculty of Medicine, University of Health Sciences (Ethics Committee Approval No: 14.08.2024, meeting no. 8, decision no: 160). Written express consent was obtained from all participants. Patients who presented to the emergency room with a diagnosis of acute exacerbation of COPD, who were previously diagnosed with COPD, and whose diagnosis was supported by history, physical examination, laboratory and radiological data were included in the study. Patients who met the inclusion criteria were included in the study and patients who met the exclusion criteria were excluded from the study. Patients were grouped according to the Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) classification. Data for each patient were obtained from the hospital information management system (HIMS), patient application forms, and digital monitoring systems. IPI (Integrated Pulmonary Index) Measurement IPI values were obtained using a portable, FDA-approved Capnostream® 20p device (Medtronic Inc., USA) at the bedside. Prognostic clinical scores were calculated for each patient at the time of admission. Scores were calculated by emergency medicine specialists under the supervision of trained personnel and recorded systematically with blinded analysis. Follow-up and outcome information of patients in the emergency department were retrospectively monitored via HBYS regarding admission, intubation/NIV requirement, discharge status, and 30-day mortality. All outcome data were checked through verification at the individual patient file level. Data analysis was performed using descriptive and interpretative statistical methods in this study. The distribution of continuous variables such as age was evaluated with Skewness-Kurtosis and Shapiro-Wilk tests, and normality assumption was checked. In interpretative statistical analyses, independent sample t-test was used to determine the differences in continuous variables between binary groups. This analysis was applied especially to evaluate the relationships between critical outcome variables such as intensive care admission, discharge, mortality, NIV-IMV requirement and continuous variables such as IPI. Homogeneity of variance was checked with Levene test and in cases where the assumption was not met, Welch corrected t-test results were reported. Binary logistic regression analysis was used to determine the independent factors affecting binary outcome variables such as mortality, discharge, intensive care admission. The goodness of fit of the model was evaluated with Hosmer-Lemeshow test and the contribution of the variables to the model was checked with Wald statistics. The clinical significance of the risk factors was interpreted by calculating odds ratios (OR) and 95% confidence intervals. Within the scope of diagnostic accuracy analyses, the performances of IPI, DECAF, NEWS2 and OCRS scores in predicting mortality, discharge, and hospitalization were evaluated with ROC curve analysis. Area under the curve (AUC) values were calculated for each score and presented with 95% confidence intervals. Optimal cut-off points were determined using the Youden index, and sensitivity and specificity values were reported according to these points. In addition, pairwise comparisons of ROC curves were performed using the Delong et al. (1998) method to determine whether the differences between scores were statistically significant.