Tüm eksom dizileme yöntemi ile arteriovenöz malformasyonlarda somatik mutasyon incelenmesi
Somatıc mutatıon analysıs ın arterıovenous malformatıons by total exome sequencıng
  1. Tez No: 301258
  2. Yazar: BARAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Serebrovasküler malformasyonlar, arteriovenöz malformasyonlar(AVM), kavernöz malformasyonlar(CM), venöz anjiomlar(VA) ve kapiller telanjiektaziler olmak üzere dört tiptir. AVM'ler semptom oluşturan en sık vasküler malformasyonlardır.AVM'lerin moleküler patogenezlerinin anlaşılmasında azımsanmayacak yol kat edilmiş olsa da, elde edilen bulgular, bu malformasyonların oluşum ve gelişim nedenlerinin aydınlatılması konusunda henüz çok yetersizdir.Bu çalışmada, AVM'lerin patofizyolojisinde rol aldığı düşünülen ve gelişme sırasında defekti olan genlerin fonksiyonlarını yerine getirememelerinden kaynaklanan bu hastalıkta, total ekzom dizileme yöntemi kullanılarak, genom içerisinde RNA ifadelenmesi ve dolayısıyla protein üretimde görevleri olan ekzomlardan mutasyon olanları belirlenmiştir.Çalışmada, Marmara Üniversitesi Nöroşirurji Anabilim Dalı ve Marmara Üniversitesi Nörolojik Bilimler Enstitüsü bünyesinde yapılan ameliyatlarla cerrahi olarak çıkarılmış AVM dokuları ve bu hastalara ait kan örnekleri kullanılarak eşleştirilmiş dizileme yapılmıştır.Sonuçların two-tailed Fischer's exact test ile istatistiksel analiziyle p
Özet (Çeviri)
Arteriovenous malformations(AVM), cavernous malformations(CM), venous anjiomas(VA) and capillary telengiectasias are four types of cerebrovasküler malformations. AVM?s are the most common symptomatic vascular malformations.The knowledge about molecular pathogenesis of AVM?s has been improving, however, it is still inadequate to identify the factors in development of AVM?s.Descriptive studies about expression of many molecules in angiogenesis and also some functional studies are unable to explain the mechanism of molecular pathogenesis of AVM?s.In this study, we identified the putative somatic mutations in genes that have role in pathophysiology of AVM?s.