Tip 2 diabetiklerde D vitamini düzeylerinin endotel fonksiyonu ve osteoprotegerin düzeyleri ile ilişkisi
To investigate vitamin D (25OHD3 ) effect on endothelium function and correlation with osteoprotegrin (OPG) level among type 2 diabetic patients
  1. Tez No: 301257
  2. Yazar: MUTLU GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK GOGAS YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Tip 2 diyabetiklerde (Tip 2 DM) D vitamini (25OHD3) düzeylerinin endotel fonksiyonu ve osteoprotegerin (OPG) düzeyleri ile ilişkisiMateryal ve Metod: Çalışmaya 49 Tip 2 DM (49,33 + 10,09 yıl, kadın/erkek 26/23), 45 kontrol (48,3 + 7,47 yıl, kadın/erkek 26/19) olmak üzere toplam 98 kişi dahil edildi. Endotel fonksiyonu dopler ultrasonografi kullanılarak akıma bağlı dilatasyon (ABD) ve karotis intima medya kalınlığı (KİMK) ile ölçüldü. Sekiz saatlik açlık sonrasında alınan kanda OPG, 25OHD3 ve parathyroid hormon (PTH) bakıldıSonuçlar: Çalışma gruplarında ABD, KİMK ve biokimyasal parametreler tablo 1 de özetlenmiştir. Osteoprotegerin düzeyleri tip 2 diyabetiklerde yüksek saptandı. Akıma bağlı dilatasyon ile OPG arasında ilişki saptanmazken, sistolik kan basıncı (SKB) (r=0,34, p=0,004) ve diyastolik kan basıncı (DKB) (r=0,38, p=0,001) ile pozitif korele idi. D vitamini ile OPG düzeyleri arasında anlamlılık sınırında ilişki saptandı (r=0,24, p=0,06). Kontrol grubuna göre KİMK düzeyleri tip 2 diyabetiklerde yüksek saptandı. Çalışmamızda KİMK'nın (r2=0,52, p=0,011) ve SKB'nın (r2=0,44, p=0,022) diğer risk faktörlerine göre ayarlama yapıldığında OPG üzerine etkili faktörler olarak saptadık. KİMK ile beden kitle indeksi (BKİ) (r=0,28, p=0,014), SKB (r=0,30, p=0,004) ve nabız basıncı (NB) (r=0,27, p=0,011) arasında pozitif korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim of Study: To investigate vitamin D (25OHD3) effect on endothelium function and correlation with osteoprotegrin (OPG) level among type 2 diabetic patients.Materials and Methods: 49 type 2 diabetic patients (age 49,33 +10,09 years, female/male 26/23) and 45 people in control group (48,3 + 7,47 years, female/male 26/19), totally 98 patients included in the study. Endothelium function asses as flow-mediated vasodilation (FMD) was meassure done by doppler ultrasonography. Carotid intima media thickness (CIMT) was meassure. After eight hours of fasting OPG, 25OHD3 and parathyroid (PTH) hormone levels were measured in blood samples.Results: CIMT and biochemical parameters given in table 1. Osteoprotegerin level was found higher in type 2 diabetic patients compare in healty control. There was no correlation between flow mediated vasodilation and OPG, however, flow mediated vasodilation was positevely correalted with systolic blood pressure (SBP) (r=0,34, p=0,004) and diastolic blood pressure (DBP) (r=0,38, p=0,001). Between vitamin D and OPG correlation was detected at significant level (r=0,24, p=0,06).Table. 1 Ultrasonographic and biochemical parameters in the study groups.Type 2 DM Group(n=49)Control Group(n=45)pABD (%)% 4,2 + 3,1% 7,6 + 4,10,01KIMK (mm)0,65 + 0,130,54 + 0,10