Hipovolemik hastalarda yatakbaşı ultrasonografi ile vena kava inferior ve sağ ventrikül çapı ölçümlerinin tanı ve takip parametresi olarak kullanılması
Measurements of inferior vena cava and right ventricular diameter with bedside ultrasonography as a diagnostic and follow-up parameter in hypovolemic patients
  1. Tez No: 301259
  2. Yazar: SİNAN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada acil servise başvuran hipovolemik hastalarda yatakbaşı ultrasonografi ile başvuru anında vena kava inferior (VCI) çapları ve sağ ventrikül çapı ölçümlerinin tanı ve takip parametresi olarak kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık.Çalışmaya 50 hipovolemik hasta ve kontrol grubu için 50 sağlıklı gönüllü alındı. VCI çapları yatakbaşı ultrasonografi ile subksifoidal bölgeden inspirasyonda ve ekspirasyonda ölçüldü. Sağ ventrikül çapı ölçümleri parasternal uzun eksen incelemelerde yapıldı. Hasta grubunun ultrasonografik ölçümleri 1000 cc izotonik NaCl infüzyonundan sonra tekrarlandı. Hasta ve kontrol grubu arasında değişkenlerin karşılaştırılmasında Independent Samples t test, hasta grubunun tedavi öncesi ve sonrası değişkenlerinin karşılaştırılmasında Paired t test kullanıldı. İstatistiksel olarak p değerinin
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to investigate the usability of bedside ultrasonographic measurements of inferior vena cava (IVC) diameters and right ventricular diameter on admission as a diagnostic and follow-up parameter in hypovolemic patients admitted to emergency department.Fifty hypovolemic patients and 50 healty volunteers for control group were included in study. IVC diameters were measured from subxiphoidal region both in the course of inspiration and expiration by bedside ultrasonography. Measurements of right ventricular diameter were performed at parasternal long axis views. Ultrasonographic measurements of patient group were repeated after 1000 cc isotonic NaCl infusion. Independent Samples t-test was used for comparison of variables between patient and control groups and Paired-t test was used for comparison of variables before and after treatment in the patient group.