Preterm bebeklerde patent duktus arteriozus değerlendirilmesinde NT-proBNP düzeylerinin ekokardiyografi ile korelasyonu
The patent ductus arteriosus evaluation considering the correlation of NT-proBNP levels with echocardiography in preterm ınfants
  1. Tez No: 301260
  2. Yazar: GÜLİZ GÜRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGU HALLIOĞLU KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Duktus arteriozus (DA), altıncı brakial arkın terminal kısmının devam etmesi olarak tanımlanır ve doğum sonrası bu yapının sürmesine patent duktus arteriozus (PDA) denir. PDA'lı bebeklerde nekrotizan enterokolit, bronkopulmoner displazi ve intraventriküler kanama riskleri artar.PDA tanısı en iyi ekokardiyografi (EKO) ile konulabilmekle birlikte ?klinik önemi olan PDA? ları ayırt etmekte EKO hem pahalı hem de her zaman ulasılamayan bir tetkiktir. Bu nedenle PDA tanısında daha kolay ulasılabilecek bazı parametreler belirlenmeye çalısılmaktadır. Eriskinlerde kalp yetersizliğinde anlamlı bir göstergeç olarak kullanılan beyin natriüretik peptid (BNP)`nin PDA'da da arttığı gösterilmistir. Yarılanma ömrü nedeniyle BNP yerine N-terminal probeyin natriüretik peptid (NT-proBNP) ile daha sağlıklı sonuçlar elde edilmektedir. Ancak, PDA'lı hastalarda bu konudaki çalısmalar kısıtlıdır. Bu çalısmanın amacıpreterm bebeklerde PDA değerlendirilmesinde NT-proBNP'nin EKO parametreleri ile korelasyonudur.Bu çalısmada 26 preterm bebek değerlendirildi. Bebekler; PDA olmayan, küçük PDA (
Özet (Çeviri)
The ductus arteriosus (DA), is defined as continuum of the terminal part of the sixth brachial arch; however, if this structure continues in postnatal period, this is termed as patent dustus arteriosus (PDA). Necrotizing enterocolitis, bronchopulmonary dysplasia, and intraventricular hemorrhage risks increase inthe PDA existing infants. The best diagnosis of PDA can be made by echocardiography but this application is very expensive and also is not so easy to acsess. For this reason, some other parameters which is more practical and inexpensive in the diagnosis of PDA have been tried to determine. Brain natriuretic peptide (BNP) which mainly used as an indicator of heart failure in adults, also appeared to increase in the PDA cases. The use of NT-proBNP instead of BNP measurements due to the half-life duration more reliable results are obtained. However, in patients with PDA studies are limited. The objective of this study is to evaluate the PDA considering the correlation of NT-proBNP levels with ECHO parameters in preterm infants.In this study, 26 preterm infants were evaluated. Infants were categorized into three groups: without PDA, small PDA (