Sürekli ve aralıklı renal replasman tedavilerinin hemodinami, renal fonksiyon ve sistemik inlamatuar cevap sendromu- sepsis gelişimi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Continuous and intermittent renal replacement therapies hemodynamics, renal and systemic inlamatuar response function comparison of the effects on the development of syndrome-sepsis
- Tez No: 301268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYDIN ALTUNKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yoğun bakımda sürekli ve aralıklı renal replasman tedavisinin (RRT) hemodinami, böbrek fonksiyonu, sistemik inflamatuar yanıt sendromu (SIRS)-sepsis gelişimi üzerine etkilerinin karşılaştırılmasını amaçladık.Lokal etik kurul onamı alındıktan sonra Mersin Üniversitesi tıp fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı`nda haziran 2011 ? ekim 2011 tarihleri arasında sürekli venö-venöz hemodiyafiltrasyon (SVVHDF)ve aralıklı venö-venöz hemodiyafiltrasyon (AVVHDF) tedavisi uygulanan hastalar retrospektif olarak incelendi. SVVHDF Grup I (n: 10) ve AVVHDF Grup II (n: 10) olmak üzere toplam 20 hasta çalışmaya alındı. Demoğrafik veriler(yaş, cinsiyet), işlem öncesi ve işlem sonrası RIFLE skorları, hemoglobin, hemotokrit, üre, kreatinin, laktat ve prokalsitonin sonuçları, hemodinamik veriler ve arteryal kan gazı analizleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The goal of the research is the effect of the consistent and occasional renal replacment therapy (RRT) on hemodynamic, Renal function and sistemik inflamatuary responce syndrome (SIRS)-sepsis improvement during the intensive care.After the permission from the local ethics institution, the patients who had the medical treatment of consistent and occasional Renal Replacement Treatment during 2011 were examined in the Department of Anesthesiology and Reanimation of the Faculty of Medicine in Mersin University. Twenty patients in which ten patients in the SVVHDF (Group 1) and ten patients in the AVVHDF (Group 2) have been included to the study. The demographic data (age and gender), the scores of the APACHE II and RIFLE before and after the treatment, the hemodynamic data, the arterial blood gas analysis, the results of the hemogram (hemoglobin, hematocrit, the number of platelet, the number of white blood cell and the biochemistry (urea, creatin, lactate, d-dimer, procalcitonin) were analyzed. Results were statistically significant at the level of 0.05.Demographic datas in the groups were similary to each other. K+, the level and the drop rate of the urea and the creatin were better in SVVHDF group.