Astım ve koah hastalarının besin tüketimi, antropometrik ölçümleri ve vücut bileşimlerinin karşılaştırılması
Food consumption in patients with asthma and copd, comparison of anthropometric measurements and body compositions
  1. Tez No: 301277
  2. Yazar: TÛBA KAYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. ŞULE ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Göğüs Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamızda astım ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan bireylerin besin tüketimi, antropometrik ölçümleri ve vücut bileşimlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. T.C. İstanbul Bilim Üniversitesi Avrupa Florence Nightingale Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Göğüs Hastalıkları Polikiniği'nde izlenen 14'ü erkek, 17'si kadın 31 astımlı, 20'si erkek, 9'u kadın 29 KOAH'lı toplam 60 akciğer hastası ve Beslenme-Diyetetik Polikniği'ne başvuran sağlıklı 9'u erkek, 19'u kadın toplam 28 birey kontrol grubu olarak alınmıştır. Çalışma grubunun aynı günde fizik muayenesi, vücut bileşim analizi, antropometrik ölçümleri yapılarak, geriye dönük 3 günlük besin tüketimine ilişkin sorgulama kayıtları alınmıştır. İstatistiksel incelemeler `Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Windows 17.0' paket programıyla yapılmış olup, sonuçlar %95 güven aralığında, p0,05).
Özet (Çeviri)
Our study aims to compare individuals with asthma and Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) in terms of nutrient consumption, anthropometric measurements and body composition. A total of 31 asthma patients, of whom 14 were male and 17 were female, and a total of 29 COPD patients, of whom 20 were male and 9 were female, total 60 patients with lung disease, who were monitored in R.T. Istanbul Science University?s Europe Florence Nightingale Research and Application Hospital, The Polyclinic of Pulmonary Diseases and a total of 28 healthy individuals who applied to The Polyclinic of Nutrition-Dietetic and of whom 9 were male and 28 were female, were taken as control group. Physical examination, body composition analysis and anthropometric measurements of the working group were made on the same day, and query records pertaining to 3 days of retrospective nutrient consumption were taken. Statistical examinations were made with `Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Windows 17.0? Windows bundle program, and the results were evaluated within 95% confidence interval and p0,05).