Sağlıklı bireylerden alınan periferik kanda in-vitro koşullarda Atorvastatin'in etkileri
Studies of Atorvastatins effect on chromosomes in-vitro by cytogenetic method in peripheral blood taken from healty individual
- Tez No: 301276
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Statinler; yüksek kan kolesterol düzeylerinden dolayı kardiyovasküler hastalık riski taşıyan kişilerde kolesterolu düşürmek için kullanılırlar. Statinler aterosklerozu engellerken kolesterol düşürücü etkilerinden başka etkiler de gösterirler. Bunlar; endotel işlevin iyileştirilmesi, yangı tepkisinin düzenlenmesi (modülasyonu), aterom plak stabilitesinin korunması ve tromboz oluşumunun engellenmesidir. Hipolipedemik ilaçlardan en çok tercih edilen atorvastatinin teratojenik etkisi tam olarak açıklanamamıştır.Yapılan çalışmada 15 sağlıklı bireylerden alınan perifer kanında in vitro koşullarda atorvastatinin açısından sitogenetik olarak incelendi. Atorvastatin; kısa süreli lenfosit kültürünün ilk hücre siklusuna yaygın kullanılan 10mg ve 20mg lik final konsantrasyonları ile, stant takılan hastalarda ise standı koruma amaçlı kullanılan 80mg lik dozu ve bunun iki katı 160 mg lik final konsantrasyonları şeklinde eklendi.160 mg lık atorvastatinin klinik olarak kullanımı mevcut değildir. Atorvastatinin klastojenik etkisi doz arttıkça stabil kalıp kalmayacağı araştırıldı. Aynı hastalara ait atorvastatin eklenmemiş lenfosit kültürü de yapıldı. Atorvastatinin 10mg, 20mg ve 80mg'lık final konsantrasyonları kontrole göre klastojenik olduğu bulundu. Klinikte kullanımı olmayan final konsantrasyonu 160 mg lık atorvastatin kontrole göre anlamlı derecede kromozomlar üzerinde kırık meydana getirmemiştir.
Özet (Çeviri)
Statins are used to lower the cholesterol on individuals who have cardiovascular risk due to amount of high cholesterol in their blood. Besides, stopping the atherosclerosis, Statins show extra effects withal lowering cholesterol. Those are; recruitment of endothelial function, modulation of infection reaction, protection of atheroma plaque stability and stopping thrombosis nascency. The most preferred hypolipydemic drug, atorvastatin?s teratogenic effect cannot be explained clearly.During the experiment, periphery blood from 15 healthy individuals, was cytogenetically investigated in vitro conditions in the term of atorvastatin. Atorvastatin; was added into first cell cycle both of short term lymphocyte culture with frequently used 10 mg / 20 mg final concentrations and stent installed patients with 80 mg (to protect the stent) and double qty 160 mg final concentrations. Atorvastanin 160 mg dose is not used for clinical. Atorvastatin?s clastonegic effect was investigated if protects its stability by increasing the dose. Another lymphocyte culture was prepared without atorvastatin from same individuals. Atorvastatin?s 10 mg, 20 mg and 80 mg final concentrations were detected clastonegic according to experimental control. ?No Clinics Use? 160 mg atorvastatin concentration did not make remarkable fractures on chromosomes according to experimental control.