Resveratrol ve epigallokateşin kombinasyonunun sıçan c6 glioma hücrelerinde apoptotik etkileri
Apoptotic effects of resveratrol and epigallocatechin combination at rat c6 glioma cells
- Tez No: 301282
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalı?mamızda doğal polifenolik bile?ikler olan resveratrol ve epigallokate?in-3-gallat'ın ayrı ayrı ve bir arada kullanıldıklarında sıçan C6 glioma hücre soyu üzerinedeki etkileri hücre kültüründe incelendi. Kültür ortamında iki bile?iğin etkileri 24, 48 ve 72. saatlerde hücre apoptozu ve hücre proliferasyonu açısından değerlendirildi.Resveratrol'ün, kontrol grubuna göre, hücre kültüründe hücre apoptozunu arttırıcı etki gösterdiği ve hücre proliferasyonunu azalttığı gözlendi. Faz kontrast mikroskobunda yapısal deği?iklikler izlendi ve fotoğraflandı.Epigallokate?in-3-gallat'ın, hücre kültüründe hücre apoptozunu arttırıcı etki gösterdiği ve hücre proliferasyonunu durdurduğu gözlendi. Faz kontrast mikroskobunda yapısal deği?iklikler izlendi ve fotoğraflandı.Kombinasyon gruplarında, hücre kültüründen elde edilen bulgular resveratrol ve epigallokate?in-3-gallat grubunun tek tek uygulamaları ile elde edilen bulgulardan daha kuvvetli olmak üzere, benzerdi. Tüm kombinasyon grupları, hücre apoptozunu arttırıcı ve hücre proliferasyonunu durdurucu etki gösterdi.Sonuç olarak; resveratrol ve epigallokate?in-3-gallat kombinasyonunun sıçan C6 glioma hücre soyu üzerine etkileri hücre kültüründe incelendiğinde, bu maddelerin hücre apoptozunu indükledikleri ve hücre proliferasyonunu inhibe ettikleri gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects were investigated on C6 glioma cell family of rats when resveratrol and epigallocatechin-3-gallate which are natural polyphenolic composites were used together and seperately. In the culture environment the effects of two composites were evaluated from the point of cell apoptosis and cell proliferation view in the 24, 48, and 72th hours. Depends on control group the Resveratrol shows the increaser effect on cell apoptosis and it shows the detractive effect on cell proliferation. Constructional changings were analyzed and photographed under phase contrast microscope. In the cell culture the observations were epigallocatechin-3-gallate shows the increaser effect on cell apoptosis and also it shows the detractive effect on the cell proliferation. Constructional changings were watched and photographed under phase contrast microscope.In the combination groups, the findings from the cell culture were similar with the findings which were obtained by seperate applications of Resveratrol and epigallocatechin-3-gallate but cell culture findins were stronger. All of the combination groups showed the increaser effect on cell apoptosis and showed the inhibitor effect on cell proliferation.As a result, when the effects of resveratrol and epigallocatechin-3-gallate combination were investigated on C6 glioma cell family of rats then the incentive effect on cell apoptosis and the inhibitor effect on cell proliferation were observed.