Bitkisel kökenli bazı fenolik bileşiklerin anti-alzheimer etkilerinin in vitro, in vivo ve in silico yöntemlerle incelenmesi
Investigation on anti-alzheimer's effect of several phenolic compounds of plant origin using in vitro, in vivo and in silico experimental models
- Tez No: 956143
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ERDOĞAN ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tez çalışmasında, bitkilerde bulunan 38 adet fenolik bileşiğin Alzheimer hastalığına (AH) karşı etkileri in vitro, in vivo, in silico ve hücre kültürü deneysel yöntemleri yanı sıra AH ile ilişkili genler üzerinde de araştırılmıştır. In vitro yöntemle yapılan ilk taramaya göre, rozmarinik asit, gallik asit, kersetin, trans-resveratrol, oleuropein, fisetin, epigallokateşin gallat (EGCG) ve 3-hidroksitirozol kolinesteraz (asetilkolinesteraz ve bütirilkolinesteraz) enzim inhibitörü olarak en etkili fenolik bileşikler olarak tespit edilmiştir. Ayrıca, EGCG, kersetin, rozmarinik asit, trans-resveratrol ve oleuropein, β-sekretaz enzim inhibitörü olarak da etkili bulunmuştur. Bunun yanında, bileşiklerin demir iyonu şelasyon etki, demir-indirgeme antioksidan gücü (FRAP), 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) ve bakır-indirgeme antioksidan gücü (CUPRAC) gibi yöntemlerle antioksidan kapasiteleri araştırılmış ve enzim inhibitörü olarak etkili bulunan fenolik bileşiklerin yüksek antioksidan etki gösterdiği tespit edilmiştir. Daha sonra, en etkili olduğu tespit edilen bileşiklerden seçilenler farelerde pasif kaçınma, meyve sineği olarak bilinen Drosophila melanogaster'de nöroprotektif etki modeli ve zebra balığı (Danio rerio) davranış modelleri gibi in vivo yöntemlerle test edilmiş ve 3-hidroksitirozol, EGCG, oleuropein, gallik asit ve rozmarinik asitin olumlu etki gösterdiği tespit edilmiştir. In vitro ve in vivo deney modellerinde etkili oldukları belirlenen fenolik bileşiklerin nöroprotektif etkileri, moleküler modelleme ve PASS yazılım programında biyolojik ve sitotoksik aktivite tahminleri gibi in silico yöntemlerle de değerlendirilmiştir. Bunun yanında, 3-(4,5-dimetiltiyazol-2-il)-2,5- difeniltetrazolyum bromür (MTT) ve Alamar Blue yöntemleri ile SH-SY5Y insan nöroblastoma hücre hattında seçilen bileşiklerin sitotoksisitesinin değerlendirildiği çalışmalarda, özellikle rozmarinik asit ve 3-hidroksitirozol en düşük sitotoksisiteyi göstermiştir. Ayrıca, AH patolojisinde yer alan düzensiz gen ifadelerinden yola çıkarak fenolik bileşiklerin bazı ilişkili genler üzerindeki gen ifade düzeyi değişimleri test edilmiştir. Fenolik bileşiklerin anti-Alzheimer etkiyi sağlamadaki rolünün ilk defa bu kadar çok yöntem ile mukayeseli olarak araştırıldığı tez çalışmamızda, 3-hidroksitirozol, EGCG, oleuropein, gallik asit, rozmarinik asit ve kersetin ümit verici nöroprotektif bileşikler olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of 38 phenolic compounds commonly found in plants against Alzheimer's disease (AD) were investigated by in vitro, in vivo, in silico, and cell culture experimental methods, as well as on AD-related genes. According to the first screening performed by in vitro method, rosmarinic acid, gallic acid, quercetin, trans-resveratrol, oleuropein, fisetin, epigallocatechin gallate (EGCG), and 3-hydroxytyrosol were determined to be the most effective phenolic compounds as cholinesterase (acetylcholinesterase and butyrylcholinesterase) enzyme inhibitors. Additionally, EGCG, quercetin, rosmarinic acid, trans-resveratrol, and oleuropein were also found to be effective as β-secretase enzyme inhibitors. In addition, the antioxidant capacities of the compounds were investigated by methods such as iron ion chelation effect, iron-reduction antioxidant power (FRAP), 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH), and copper-reduction antioxidant power (CUPRAC) and it was determined that phenolic compounds, found to be effective as enzyme inhibitors, displayed high antioxidant effect. Then, selected compounds found to be the most effective were tested with the in vivo methods such as passive avoidance test in mice, neuroprotective effect model in Drosophila melanogaster known as the fruit fly, and behavioral models in zebrafish (Danio rerio). 3-Hydroxytyrosol, EGCG, oleuropein, gallic acid, and rosmarinic acid were determined to exert positive results. The neuroprotective effects of phenolic compounds, which were determined to be effective in our in vitro and in vivo experimental models, were further evaluated using in silico methods such as molecular docking and biological and cytotoxic activity predictions in the PASS software program, where the positive results were obtained. In addition, in the studies evaluating cytotoxicity in the SH-SY5Y human neuroblastoma cell line using MTT and Alamar Blue methods, rosmarinic acid and 3-hydroxytyrosol, in particular, exhibited the lowest cytotoxicity. Furthermore, based on the irregular gene expressions involved in AD pathology, the gene expression level changes of phenolic compounds on some related genes were tested. To conclude, in the study, in which the role of phenolic compounds in providing the anti-Alzheimer effect was investigated comparatively with many methods for the first time, 3-hydroxytyrosol, EGCG, oleuropein, gallic acid, rosmarinic acid and quercetin stand out as promising neuroprotective compounds against AD.