Laparoskopik adrenalektomi yapılan hastalarda retroperitoneal yağ doku kitlesinin metabolik sendromu öngörme üzerine etkisi
Predictive value of retroperitoneal fat area measurment in detection metabolic syndrome in the patients performing adrenalectomy
  1. Tez No: 301286
  2. Yazar: OSMAN ANIL SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ERBİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Şişmanlık ve visseral yağ doku, açık ve laparoskopik cerrahiyi etkileyen en önemli faktörler olduğu düşünülmektedir. Laparoskopik adrenalektomi yapılan hastalarda cerrahi sonuçlar üzerine retroperitoneal yağ dokunun etkisini değerlendirmeyi amaçladık.Bu prospektif çalışma lateral transabdominal laparoskopik adrenalektomi yapılan 51 hastayı içermektedir. Vücut kitle indeksi (VKI), retroperitoneal yağ dokusu alanı/adrenal kitle alanı (RYA/AKA) oranı hesaplanmıştır.VKI ve ameliyat süresi ve ameliyat sonrası komplikasyonlar ve hastanede kalış süresi arasında pozitif korelasyon mevcuttur. Değişkenlerin iki yönlü analizine göre, RYA/AKA oranı ile (p=0.0001) ameliyat süresi arasında pozitif korelasyon bulundu, bununla beraber VKI'nin ameliyat süresi ile korele olmadığı saptandı (p=0.51). Yüksek BMI'lı, retroperitoneal yağ dokusu fazla olan hastalarda daha fazla ameliyat süresi uzun ve komplikasyon oranları yüksek bulunurken, retroperitoneal yağ dokusu az olan hastalarda ameliyat süresi belirgin olarak daha kısadır ve komplikasyon oranları daha düşüktür.Laparoskopik adrenalektominin cerrahi sonuçlarını belirlemede retroperineal yağ doku kitlesi, vücut kitle indeksinden daha kullanışlı parametredir.
Özet (Çeviri)
The effect of retroperitoneal fat mass on surgical outcomes in patients performing laparoscopic adrenalectomyObesity and visceral fat are thought to be the most important factors influencing the technical difficulty during open and laparoscopic surgery. We aimed to investigate the effect of retroperitoneal fat mass on surgical outcomes in patients performing laparoscopic adrenalectomy.This prospective study included 51 consecutive patients who underwent lateral transabdominal laparoscopic adrenalectomy. Body mass index (BMI), retroperitoneal fat area (RFA) / adrenal mass area (AMA) ratio were calculated.There was a positive correlation between BMI and operating time and postoperative complications and hospital stay. According to two-way analysis of variance, RFA/AMA ratio (p=0.0001) was only found to significantly correlate with an operating time, however BMI was not found to significantly correlate with an operating time (p=0.51). In patients with high BMI, high RFA indicated longer operating time and higher complication ratio, while low RFA was associated with significantly shorter operating time and decreased risk of complications.Retroperitoneal fat mass is a more useful parameter than body mass index for predicting the surgical outcomes of laparoscopic adrenalectomy.