İntravenöz enjeksiyon hızına göre fentanile bağlı öksürük oluşum insidansı
The incidence of fentanyl induced cough depends on injection speed
- Tez No: 301287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÖZKAN SEYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Amaç: Bizim bu çalışmada ki amacımız IV enjeksiyon hızına bağlı öksürük oluşum insidansının değişip değişmediğini araştırmaktır.Materyal ve Metod: Genel anestezi altında elektif cerrahi operasyona alınacak ASA I-III 18-65 yaş arası 968 hasta, yerel etik kurul onayı alındıktan randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Grup I' deki hastalara 2 µg/kg fentanil 5 saniyede, Grup II' deki hastalara 30 saniyede enjekte edilmiştir. Enjeksiyon bitiminden sonraki 60 saniye içinde öksürük olup olmadığı, öksürük oldu ise şiddeti (hafif: 1-2, orta: 3-5, şiddetli:>5) ve kaçıncı saniyelerde olduğu (ilk 10 saniye, 11-30 saniye, >30 saniye), vital parametreleri kaydedilmiştir.Bulgular: 968 hastanın 490 tanesi Grup I, 478 tanesi Grup II olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to investigate whether the incidence of cough after IV fentanyl depends on the speed of injection.Materials and methods: After the ethics committee approval, 968 ASA I-III, the aged 18-65 undergoing general anaestesia for elective surgery randomized to two groups. In group I, 2 µg/kg fentanyl injected in 5 seconds and in group II 30 seconds. The patients observed 60 seconds after the injection, coughing was graded depending on the number of coughing as mild (1-2), moderate (3-5) and severe (>5). The time of cough (30 seconds ) and vital parameters were also recorded.Results: 490 patients were in Group I, 478 were in Group I. In Grup I, 112 patients coughed (22.8%), in Grup II only 16 patients coughed (3.3%) (p< 0.0001). In Group I, 40 (35,7%) patients coughed mildly 53 (47,3%) patients coughed moderately, 19 (16,9%). patients coughed severely. In Grup II, 11 (68,7%) patients coughed mildly, 5 (31,2%) patients coughed moderately and there were no severe cough. There was statistically significant difference between two groups in terms of severity (p=0.014). In group I, there was statisticaly significant decreses in sistolic, diastolic blood pressure and saturation values after fentanyl injection.Conclusions: It was concluded that, slow IV injection of fentanyl can reduce the incidence and severity of cough. That can be appropriate approach especially in neurosurgery and ophtalmic surgery to avoid increase of pressure.