Periferik arter hastalığı nedeniyle silostazol kullanan kronik böbrek yetmezlikli hastalarda, silostazolün, arteriovenöz fistüllerde erken dönem açıklık oranlarına ve fistül matürasyonuna etkisi
The effect of cılostazol on arterıovenous fıstula early perıod patency and fıstula maturatıon wıth chronıc renal faılure usıng cilostazol due to perıpheral artery dısease
- Tez No: 301309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN TANSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Periferik arter hastalığı nedeniyle silostazol kullanan kronik böbrek yetmezlikli hastalarda, silostazolün, arteriovenöz fistüllerde erken dönem açıklık oranlarına ve fistül matürasyonuna etkisini araştırmayı planlamaktayız.MATERYAL METOD: Aralık 2011 tarihinde İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilimdalın da opere edilen ve radiosefalik bölgeye fistül açılan, kronik hemodiyaliz gereksinimi olan ve hemodiyaliz planlanan toplam 60 hasta çalışmaya dahil edildi.Hastalar, silostazol etken madde içeren ilacı kullanan ve kullanmayanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Radial arter ve sefalik ven çapları yeterli olan hastalar çalışmaya dahil edildi.Hastaların hepsine radiosefalik AV fistül yapıldı.Operasyondan sonra ilk 48 saat, 7. Gün ve hastalar fizik muayene ile, 21. Gün ise doppler USG ile değerlendirildi.Her iki grup hastanın erken dönem fistül çalışma durumu ve 21. Gün ven maturasyonu değerlendirildi.21.gün fistül akım hızı 300 ml/ dk ve üzeri olan hastaların venlerinin yeterli maturasyona ulaştığı kabul edildi.Her iki grup hastanın fistül çalışma durumları ve maturasyonları elde edilen veriler kaydedilerek istatistiksel olarak ki kare testi ile değerlendirildi.BULGULAR : Birinci grupta 20 ( % 66.6) hasta erkek, 10 (% 33.4) hasta bayan ve yaş ortalaması 55.3 idi.İkinci grupta ise, 19 (% 63.3) hasta erkek, 11 (% 37.7) hasta bayan ve yaş ortalaması 52.8 saptandı. Her iki grubun radial arter ve sefalik ven çapları arasında anlamlı bir fark yoktu.İlaç kullanan hastalar ile ilaç kullanmayan hastaların ilk 48 saat ve 7. gün fistül çalışmaları ki kare testi ile değerlendirildi.Silostazol kullanan hastaların erken dönem fistül açık kalma oranı % 83, ilaç kullanmayan hastaların fistül açık kalma oranı ise % 60 saptandı. istatistiksel olarak ilaç kullanmayan hastalara göre anlamlı fark olduğu görüldü.Fakat 21.gün fistül akım hızları yine ki kare testine göre değerlendirildiğinde, iki grup arasında anlamlı bir fark olmadığı saptandı.SONUÇ:Silostazol, antiagregan ve antitrombositer özelliğe sahip olan bir ilaçtır.Hemodiyaliz amacıyla AV fistül açılan hastalarda kullanıldığında erken dönem fistül açıklıklık oranlarını arttırdığı fakat fistül maturasyonu üzerine bir etkisinin olmadığı söylenebilir.KBY hastaları için hayati öneme sahip olan arteriovenöz fistüllerin açık kalma oranlarını ve maturasyonlarını etkileyen yeni medikal ve cerrahi stratejiler geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
MATERIAL AND METHOD: Under this study, a sample of 60 patients who were operated on and opened fistula in radiocephalic part, were in need of chronic hemodialysis, and for whom hemodialysis was planned in Cardiovascular surgery department Istanbul Faculty of Medicine have been examined. Patients were divided into two groups; namely Group 1 who used the medicine including cilostazol as an efficient substance, and Group 2 who did not use it. Patients were evaluated with a physical examination in the first 48 hours after the operation, on the 7th day, and with Doppler USG on the 21st day. Early periods of operational status of fistula and fistula maturation on 21st day of both patient groups were evaluated. Fistulas of patients whose flow rate of fistula on 21st day was 300ml/minute and over were considered to have reached enough maturation. Fistula operation status and maturation of both groups were evaluated statistically with a chi-square test.RESULTS: In the first group, there were 30 patients including 20 (66.6%) male patients and 10 (33.4%) female patients with the mean age of 55.3. The Second group included 30 patients, where 19 (63.3%) of the patients were male and 11 (37.7%) of the patients were female with the mean age of 52.8. The Chi-Square test has been used to determine whether there is a significant difference between the patients who used medicine and who did not use medicine for the first 48 hours, and the 7th day of the fistula. The early period patency on fistula of the patients who used cilostazol was found as 83%; openness rate of fistula of the patients who did not use cilostazol was found as 60%. Statistically, there was a significant difference between the groups of patients who used the medicine and who did not use the medicine within our sample. However, our Chi-Square analysis on the 21st day fistula flow rate indicated a significant difference between the two groups.CONCLUSION: When used on patients on whom the AV fistula was opened with the aim of hemodialysis, it has been observed that it increases the rate of early period fistula patency. However, no effect on fistula maturation has been observed during this study. New medical and surgical strategies that affect the patency and maturation of arteriovenous fistulas, which have crucial importance for chronic renal failure patients should be developed.