Yaşlı bireylerde 25-OH D vitamini düzeyleri ile lenfosit alt tiplerinin ilişkisi
Relationship between 25-OH vitamin D levels and lymphocyte subgroups in elderly subjects
- Tez No: 301310
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
GİRİŞ: Yaşlanma ile birlikte hem infeksiyonlara hem de otoimmun hastalıklara eğilimde artış görülmektedir. Yaşlılarda infeksiyon hastalıkları hem daha sık görülür, hem de daha sıklıkla komplikasyona yol açar. Aşılamaya olan yanıtın azalması da yine immun yaşlanmanın bir sonucudur. Yaşlanma ile birlikte özellikle T lenfosit fonksiyonlarında gerileme olduğu tespit edilmiştir. Birçok kesitsel çalışmada ve bazı boylamsal çalışmalarda B hücreleri ve doğal bağışıklıkta da bazı değişiklikler olduğu bildirilmiştir. Ayrıca yaşlanma ile birlikte NK hücre oranlarında artış ve NK alt tiplerinde değişiklikler olduğu gözlenmiştir. Vitamin D eksikliği yaşlılarda oldukça sık görülen bir durumdur. Güncel çalışmalarda 25-OH D düzeyleri ile immün sistem fonksiyonları arasında önemli ilişkiler olduğu bildirilmiştir. Bu faktörler göz önüne alındığında D vitamini eksikliği yaşlılarda hem otoimmun hastalıklara hem de infeksiyöz hastalıklara eğilimden kısmen sorumlu olabilir.AMAÇ: Bu çalışmada, yaşlı kadınlarda 25-OH-D düzeyleri ile lenfosit alt grup düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır.YÖNTEM: Genç sağlıklı kadın ve 65 yaş üzerindeki kadınların çalışmamıza alınması planlandı. Aktif infeksiyonlar, tekrarlayan böbrek taşı hikayesi, aşikar böbrek yetersizliği ve son 6 ay içinde kortikosteroid, diğer immunosupresif ilaçlar veya D vitamini kullanımı olanlar çalışmaya alınmadı. Tüm olguların boy ve kiloları ölçüldü, laboratuar verileri kaydedildi, 25-OH-D düzeyleri ve lenfosit alt grupları belirlendi ve el sıkma güçleri ölçüldü.BULGULAR: Özellikle yaşlı olgularda olmak üzere D vitamini eksikliği ve yetersizliği oldukça sık bulundu. Yaşlı olgularda sarkopeni sıklığı %56,6 olarak tespit edildi. Yaşla birlikte beklendiği şekilde T lenfositlerde azalma ve NK hücre artışı tespit edildi. Bununla birlikte B hücre oran ve sayısındaki beklenen azalma gözlenmedi. D vitamini eksikliği olan gençlerde CD3 sayısında azalma eğilimi söz konusu iken, D vitamini eksikliği olan yaşlılarda CD3 oranı ve sayısı artma eğilimindeydi. D vitamini eksikliği olan yaşlılarda CD19 ve NK hücre oran ve sayıları ise azalma eğilimindeydi. Bulgularımız yaşlanma ile birlikte lenfosit alt gruplarındaki değişikliklerin bir kısmını açıklamada D vitamini eksikliğinin önemli olabileceğini düşündürmektedir.SONUÇ: Çalışmamız özellikle yaşlı olgularda D vitamini eksikliğinin oldukça sık olduğu ve sarkopeni gibi önemli sağlık sorunları ve lenfosit alt gruplarındaki yaşlanma ile birlikte görülen bazı değişiklikler ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Aging is associated with a tendency towards both infections and autoimmune diseases. Infectious diseases are more frequently seen in the elderly and also associated with increased risk of complications. Inadequate response to vaccinations is also a consequence of immune aging. Aging is associated especially with reduction in T lymphocyte functions. Many cross sectional and some longitudinal studies show changes in B lymphocytes and innate immunity. Furthermore, aging is associated with increased NK cell rates and changes in NK cell subtypes. Vitamin D insufficiency is a very common condition in the elderly people. Recent studies suggest that there is an important association between 25-OH-D levels and immune system functions. Considering the factors mentioned above, vitamin D insufficiency may explain propensity of the elderly to both autoimmune and infectious conditions to an extent.AIM: We aimed to investigate the relationship between 25-OH vitamin D levels and lymphocyte subgroups in elderly women.METHODS: We planned to enroll elderly and young healthy women. Exclusion criteria were active infections, recurrent renal stone history, overt kidney insufficiency and use of corticosteroids, other immunocompromising drugs or vitamin D preparations during last 6 months. Height and weight measurements were performed, laboratory data were recorded and 25-OH-D levels were analyzed, lymphocyte subgroups were investigated and handgrip strengths were assessed.RESULTS: Especially in the elderly group vitamin D deficiency or insufficiency were very frequent. Sarcopenia rate in the elderly was 56.6%. As it is reported in the literature, a decrease in T lymphocytes and increase in NK cells was seen. However the anticipated B cell decrease associated with aging was not seen in this study. While vitamin D deficiency was associated with a decrement in CD3 number in the young group, it was associated with an increment in CD3 rate and number in the elderly. Vitamin D deficiency was associated with a decrease in CD19 and NK cell rates and numbers. Our findings suggest that vitamin D deficiency may explain some age associated changes associate with aging.CONCLUSIONS: Our study suggest that especially in the elderly vitamin D deficiency is rather often and it may be associated with important health problems like sarcopenia and some changes in lymphocyte subgroups associated with aging.