Klinikte sık kullanılan seftriakson, piperasilin-tazobaktam ve imipenem-silastatinin candida kolonizasyonuna etkisinin prospektif olarak incelenmesi
The effect of frequently used ceftriaxone, piperacillin-tazobactam, and imipenem-cilastatin on candida colonisation
  1. Tez No: 301312
  2. Yazar: MAHİR KAPMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ÖZSÜT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Yüksek Candida kolonizasyon indeksi, diseminasyon için major bir risk faktörüdür.Kolonizasyon dinamiklerini anlamak klinisyen için önemlidir. Bu nedenle klinikte sıkkullanılan seftriakson, piperasilin-tazobaktam, imipenem-silastatinin insanda Candidakolonizasyonu üzerindeki etkisinin irdelenmesi amaçlanmıstır.Hastalar ve Yöntem: ?stanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 26 Subat 2011- 26 Ekim 2011arasında 7-14 gün arası intravenöz seftriakson, piperasilin-tazobaktam veya imipenemsilastatinverilen hastalar alınmıstır. Aynı dönem ve sartlarda, herhangi bir antibiyotikalmayan hastalardan kontrol grubu olusturulmustur. Ağız, idrar, deri ve rektal sürveyanskültürleri ile Candida türleri aranmıs ve Candida kolonizasyon indeksi (KK?) hesaplanmıstır.Her dört grup için KK? 0, 7 ve 14.günlerde hesaplanmıs ve bu indeks değerinde anlamlı birartıs olup olmadığı ve antibiyotiklerin farklı Candida türlerinin kolonizasyonu açısından biretkisinin olup olmadığı irdelenmistir.Bulgular: ?mipenem-silastatin, piperasilin-tazobaktam ve seftriakson kontrol grubuna kıyasla,7.günde oral ve rektal kolonizasyonu artırarak KK?'de anlamlı artısa yol açmaktadır (sırasıylap
Özet (Çeviri)
Objective: High Candida colonization index is a major risk factor for dissemination. It iscrucial for the clinician to understand the factors affecting the colonisation. Here, the effect offrequently used ceftriaxone, piperacillin-tazobactam, and imipenem-cilastatin on Candidacolonisation in hospitalized patients is aimed to be investigated.Patients and materials-methods: The patients given intravenous ceftriaxone, piperacillintazobactam,and imipenem-cilastatin for 7-14 days between February 26, 2011- October 26,2011 were included. In that same period, with similar conditions, a control group wasincluded. Mouth, urine, skin, and rektal/stool surveillance cultures for Candida isolation weretaken. A Candida colonisation index (CCI) was recorded on 0, 7, 14. days for each fourgroups.