Demir eksikliği anemisi olan genç kadınlarda insülin direnci ve demir tedavisi ile değişimi
Insulin resistance and ıts alteration with ıron treatment in young women with ıron deficiency anemia
  1. Tez No: 301311
  2. Yazar: KENAN ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY KARŞIDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş: Çeşitli hastalıklar nedeniyle gelişen demir fazlalığı diyabet gelişimini kolaylaştırırken özellikle geçici demir eksikliğinin insülin duyarlılığını arttırdığı bildirilmiştir. Bazı çalışmalarda demir eksikliği olan olgularda demir tedavisinin diyabet, metabolik sendrom ve hipertansiyon ile ilişkili olabileceği bildirilmiştir.Amaç: Bu araştırmada demir eksikliği olan olgularda insülin direnci ile ilişkili parametrelerin değerlendirilmesi ve 3 aylık demir tedavisi sonrasında bu parametrelerdeki değişikliklerin incelenmesi amaçlandı.Yöntem: Çalışmaya Mart 2011-Mayıs 2011 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, genel dahiliye polikliniğinde demir eksikliği anemisi tanısı konulan premenapozal kadınlar alındı. Kilo, bel çevresi, hemoglobin A1c, hemogram, demir, total demir bağlama kapasitesi, ferritin, hs-C-reaktif protein, trigliserit, LDL kolesterol ve HDL kolesterol değerleri ölçüldü. Ayrıca 75 g glukoz ile oral glukoz tolerans testi yapılarak glukoz ve insülin değerleri belirlendi. İnsülin direncinin belirlenmesi için HOMA-IR ve TVİDİ değerleri hesaplandı. Tüm olgulara +2 değerlikli demir oral olarak verildi. Üç aylık demir tedavisi sonrasında boy, kilo ve bel çevresi ölçümleri, biyokimyasal tetkikler ve oral glukoz tolerans testi tekrarlandı.Bulgular: Çalışmamıza toplam 30 hasta dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 26,8±6,4 (18-39) idi. Hastaların ailelerinde diyabet hikayesi %53,3 ve sigara kullanım oranı %20 idi. Çalışmamızda demir tedavisinin sonunda hastaların kilo, bel çevresi, BKİ'lerinin anlamlı olarak arttığı saptandı. Alt grup analizlerinde tedavi sonrasında HOMA-IR artışı ve TVİDİ azalmasının BKİ değeri
Özet (Çeviri)
Introduction: While iron overload is associated with development of diabetes, transient iron deficiency is reported to increase insulin sensitivity. Certain studies indicate that iron treatment in patients with iron deficiency induce predisposition to diabetes, metabolic syndrome and hypertension.Aim: We aimed to investigate parameters associated with insulin resistance in patients with iron deficiency anemia and to assess the differences in these parameters after three months of oral iron treatment.Methods: Premenopausal women who applied to our hospital between March and May 2011 and were diagnosed with iron deficiency anemia were enrolled to this study. Weight, waist circumference, hemoglobin-A1c, total blood count, iron, total iron binding capacity, ferritin, hs-C-reactive protein, triglyceride, LDL cholesterol and HDL cholesterol were determined. 75 g oral glucose tolerance testing was performed and fasting and 60 and 120 minute post-test glucose and insulin levels were recorded. HOMA-IR and WBISI were calculated to assess insulin resistance. All the patients were given oral bivalent iron preparations. After three months of treatment weight, waist circumference, biochemical analyses and oral glucose tolerance test were reassessed.Results: 30 patients were enrolled to our study. Mean age of the patients was 28.6±6.4 (18-39). 53.3% of the patients had family history of diabetes and 20% had smoking history. After iron treatment there was a significant increment in weight, waist circumference and body mass index parameters. Subgroup analyses revealed that a body mass index of