Spontan ve in vitro fertilizasyon çoğul gebeliklerden doğan bebeklerin 24-36 ay nörogelişimsel ve somatik büyüme özelliklerinin karşılaştırılması
The comparision of neurodevelopmental outcome and somatic growth characteristics in infants born following ıvf or spontaneous multiple pregnancies between 24-36 months.
  1. Tez No: 301328
  2. Yazar: MEHMET GÖKHAN RAMOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN SULTAN KAVUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Amaç: Spontan ve in vitro fertilizasyon (İVF) çoğul gebeliklerden olan prematürelerin düzeltilmiş yaşı 24-36 aylık prematürelerin nörogelişimsel durumlarının değerlendirilmesi, somatik büyüme özelliklerinin sorgulanması, grupların bu özellikleri bakımından karşılaştırılması ve prenatal, natal, postnatal risk faktörlerinin nörogelişimsel duruma etkisinin irdelenmesi idi.Gereç ve Yöntem: Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi`nde Şubat 2008 - Şubat 2009 tarihleri arasında arasında 60`ı İVF, 65`i spontan çoğul gebelikler sonucu meydana gelen, doğum tartısı 2500 gr. altında ve doğum haftası 37. gebelik haftasından önce olan toplam 125 prematüre çalışmaya alındı. Büyüme ve gelişmeye etki eden başlıca faktörlerden maternal yaş, hastalık, erken membran rüptürü yanında; neonatal özelliklerden doğum ağırlığı, gebelik haftası, cinsiyet, APGAR skoru, erken dönem hastaneye yatış nedenleri, yoğun bakım gereksinimi, konjenital anomali sıklığı, poliklinik izlem durumu, rehospitalizasyon ve sosyoekonomik düzey sorgulandı. Somatik büyümeyi değerlendirmek için ayrıntılı fizik muayene, güncel boy, ağırlık ve baş çevresi ölçümleri; nörogelişimsel durumu değerlendirmek için ayrıntılı nörolojik muayene, Kaba Motor İşlev Ölçeği (KMİÖ) ve Denver Gelişimsel Tarama Testi II (DGTT II) yapıldı.Bulgular: İn vitro fertilizasyon grupta sezaryen doğum oranı, anne yaşı ortalaması, annede kronik hastalık görülme ve gebelik sırasında ortaya çıkan hastalık oranı spontan gruptan istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksekti. Neonatal özelliklerden tüm olguların ortalama gebelik haftası 34,18±2,44 hafta, doğum ağırlığı 1932,45±385,87 gr. olup, gruplar arasında fark yoktu. Beşinci dakika APGAR skoru İVF grupta anlamlı yüksekti; hastaneye yatış oranı, hastanede kalış süresi, yoğun bakımda izlem sıklığı, konjenital anomali ve rehospitalizasyon oranları gruplar arasında farksız bulundu. Sosyoekonomik skor farksızdı ancak İVF grubu poliklinik izlemine daha düzenli getirilmişti.
Özet (Çeviri)
Aim: To assess and compare neurodevelopmental outcome and somatic growth characteristics of prematures, who are born as a result of IVF or spontaneous multiple pregnancies, and to evaluate effect of prenatal, natal and postnatal risk factors to neurodevelopmental outcome at 24-36 months of corrected age.Method: The study included, all the babies from spontaneous or IVF multiple pregnancies born before 37.th gestational week and with birthweight less than 2500 gr., that were delievered in Bakırköy Gynecology Obstetrics and Pediatrics Research and Education Hospital from February 2008 to February 2009. A total of 125 children, 60 of them IVF children, were enrolled. Risk factors affecting growth and development; besides maternal age, maternal disease, premature rupture of membranes neonatal properties such as birthweight, gestational age, sex, APGAR score, early hospitalization reasons, neonatal intenvise care (NICU) admission, presence of congenital anomalies, referral to outpatient follow-ups, rehospitalization, and socioeconomic level were investigated. To assess somatic growth, each patient`s detailed physical examination, current height, weight and head circumference measurement, for neurodevelopmental status, detailed neurological examination, DDST II and GMFCS were performed.Results: Rate of cesarean delivery, mean maternal age, rate of chronic illness and pregnancy related diseases of mother were statistically significantly higher in IVF group. Without a significant difference among groups for all cases, mean gestational age was 34,18±2,44 week, and mean birthweight was 1932,45±385,87 gr. APGAR score at 5. minute was significantly higher in IVF group; early hospitalization ratio, hospitalization duration, NICU admission, presence of congenital anomaly and rehospitalization ratios were similar. Although socioeconomic level scores were similar, IVF group was more regularly referring to outpatient follow-ups. Mean height and head circumference measurement was statistically significantly higher in IVF group compared to spontaneous group, although mean weight measurements were similar. Two cases in spontaneous group had symmetrical growth retardation. Neurological examination revealed that 111 (88.8%) cases had normal findings, 12 (9.6%) children had increased deep tendon reflexes, 2 children (1.6%) had increased muscle tone. One case was (%0.8) classified as GMFCS level II for lower extremity. In 99 of cases (79.2%) DDST II were normal, 26 cases (20.8%) had abnormal findings; abnormal findings were mostly in language (8.8%) and personal-social (8.0%) developmental retardation. One patient in spontaneous group had autism whereas one patient in IVF group had epilepsy.Discussion: Major neurological sequela of our cases was significantly low. Ratio of abnormal findings was 11 % in neurological examination, 0.8% in GMFCS and 20% in DDST. Abnormal findings in DDST was chiefly in language and personal-social development. We planned to continue follow-ups regarding that motor function disorders should not be notified until 5 years of age. Although their socioeconomical levels are low, parents give rise to early diagnosis and treatment of long terms morbidites by referring to follow-ups.