Gömülü ve yarı gömülü diş foliküllerinin patolojik potansiyellerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 30134
  2. Yazar: YAVUZ SİNAN AYDINTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANJU AKBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Gömülü ve yarı gömülü diş foliküllerinin patolojik potansiyeli birçok araştırmaya konu olmuştur. Bizde bu potansiyeli değerlendirebilmek için 535 gömülü ve yarı gömülü diş fol ikülleri üzerinde histopatolojik araştırma yaptık. Alınan foliküllerin histopatolojik sonuçlarını 4 ana grupta top ladık : A. Normal folikül dokusu, B. inflamasyon içeren folikül dokusu, C. Kistik dejenerasyon gösteren folikül dokusu, D. Hiperplazi ve neoplaziler. Bu ana gruplarla beraber görülen değişiklik ve özellikleri ise 10 grup altında inceledik. Bunlar : 1. Kolesterol birikimleri, 2. Odontojenik ve nonodontojenik kalsifiye yapılar, 3. Odontojenik ve nonondontojenik epitel artıkları, 4. Folikül epitelinde psödoameloblastomatö değişiklikler, 5. Konnektif doku artımı ve değişiklikleri, 6. Eosinofilik ve amiloid benzeri birikintiler, 7. Yüzey epitel değişiklikleri, 8. Fibromiksoid değişiklikler, 9. Eski kanama bulguları, 10. Displastik enamelin varlığı, 535 gömülü ve yarı gömülü dişte en fazla gömülü olan diş alt çene 3. büyük azı dişi olarak bulduk. Perikoronal aralığı en fazla genişlemiş olan 4 olgumuz kist olarak değerlendirildi. İnflamasyon içeren 329 olgunun 75' inde klinik olarak dişlerin tam gömülü olarak gözlenmesi bu dişlerin fokal enfeksiyon kaynağı olabileceğini ortaya koydu. Birçok kist ve tümörün mey dana gelmesine sebep olabilen epitel artıkları alt 3. büyük azı dişinde en fazla ve ön grup dişlere doğru gelindiğinde azalacak şekilde görüldü. İnce lenen 535 olgunun foliküllerinin % 88,97'sinde inflamasyon, kist, hipeplazi ve neoplazi ve bunlarla beraber görülebilen değişiklik ve özelliklerinin bulunması foliküllerin patolojik potansiyelerinin yüksek olduğunu ortaya koydu. Bu yüzden gömülü ve yarı gömülü dişlerin çekiminden sonra folikülle rinin tam olarak çıkarılması gerekmektedir. - 60 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY The pathological potentiality of impacted teeth and partially erupted teeth follicles had been of the common interest at many investigations, in order to evaluate this potentiality, we did histopathologic investigations on 535 impacted teeth and partially erupted. We have grouped the histo pathologic results of the follicles in 4 main groups. A. Normal follicles tissue, B. Follicle tissue containing inflammation, C. Follicle tissue showing cystic degenerations, D. Hyperplasia and Neoplasia. The differences specifications seen in these main groups are investigated in 10 groups : 1. Cholesterol saturations, 2. Odontogenic and nonodontogenic calcifying structures, 3. Odontogenic and nonodontogenic epithelial remnants, 4. Pseudoameloblastomatous changes in follicle epithelials, 5. increase and changes in connective tissues, 6. Saturations like eosinofilic and amiloid, 7. Surface epithelial changes, 8. Fibromixsoid changes, 9. Previous bleeding findings, 10. The presence at dysplastic enamel, It has been found that among the 535 impacted and partially erupted teeth, the most impacted one was on the mandibuler third molar. The four findings where pericoronal spaces were the largest, was evaluated as the cyst. In 329 findings which had inflammation; 75 teeth were found clinically impacted and proved that these can be the cause for focal infections. The epithelial remnants which may cause cysts and tumors, were the most in the mandibuler third molar and it got less as we move on front group teeth. In the 88, 97 % of the 535 examined findings' follicles; inflammations, cyst, hyperplasia, neoplasia and the presence of the differences and specifications which seen along with them, proved that the foil idles have high pathological potentiality. Therefore, after the extracted at the impacted and partially erupted teeth, the follicles must be totally removed. - 61 -