Vestibuloplastide kollajen xenograft ve lyodura grefti uygulanan hastalarda kazanılan derinliğin alınan sefalometrik radyografiler fonksiyonel ölçü yöntemi ile hesaplanarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 30133
  2. Yazar: DOĞAN R. AYDINTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANJU AKBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Çeşitli sebeplerle vestibül derinliğinin azalması özellikle alt çenede tam protez tutuculuğunu olumsuz yönde etkilemekte ve hastaların yakınmalarına sebep olmaktadır. Sığlaşan vestibulün tekrar eski derinliğine kavuşturulması için vestibuloplasti operasyonları uygulanmakta ve açıkta kalan yara yüzeyine çeşitli greft materyalleri tatbik edilmektedir. Operasyon sonucu elde edilen bu derinlik bir süre sonra azalmaktadır. Bu çalışmamızın amacı, vestibuloplasti operasyonunda uygulanan iki ayrı gretf materyalini iyileşme süreçleri boyunca takip ederek karşılaş tırmak, operasyondan sonra belli zaman aralıkları ile yapılacak sefalomerik ve klinik ölçümlerle vestibül derinlikteki geri dönüş miktarını saptamaktı. iki grup halinde yapılan çalışmamızda 10 hastamızın açıkta kalan yara yüzeylerine zenoderm, diğer 10 hastaya ise lyodura greft materyali tatbik edilmiştir. Operasyon sonrasında bir yıl süre ile sefalometrik ve klinik ölçümler uygulanarak elde edilen vestibül derinliğindeki geri dönüş miktarları tesbit edilmiştir. Elde ettiğimiz bulgular istatistiki olarak değerlendirilmiş ve operasyon sonrası geri dönüş miktarının ilk 6 Ayda hızlı olduğu ve daha sonra 1 yıla kadar yavaşlayarak devam ettiği ve iki grup arasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Çalışmamızın bulguları literatür bulguları ile tartışılmış ve araştırma sonuçları maddeler halinde sıralanmıştır. - 70 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparison of the Patient's Vestibuler Sulcus Depths Gained by the Application of Collagen Xenograft and Lyodura Graft in Vestibuloplasty Calculated by Cephalometric Radiography and Stone Model Measurements. Decrease in the depth of vestibular sulcus caused by several reasons, affects lover jaw total prothes fixation negatively and causes complaints. In order to increase the depth of vestibular sulcus, vestibuloplasty surgeries are applied on the exposed wound surface the depth which is created period of time. The purpose of this study was to compare two different graft materials used in vestibuloplasty surgery throughout the healing period, and to determine the return of the depth of the vestibular sulcus by cephalometrics and clinical measurements to be made at certain intervals following the surgery. Graft material called“zenoderm”was applied on 10 patients' exposed wound surface, graft material called“lyodura”was applied on other 10 patients' exposed wound surface. After one year following the surgery cephalometric and clinical measurements were made so that return of the depth of the vestibular sulcus could be determined. The results were statistically analyzed and it was found that return - 71 -of the depth of the vestibular sulcus tend to be faster within the first six months, and slower but coutinuous in the latter part of the year. It was also shown that these were significant differences between the graft materials used in this study. A literature review was made and the results of this study were com pared and discussed with the studies published previously. - 72 -,