Diabetes mellitus tip II. hastalarında serum glike-lipoprotein düzeyleri ve glikasyonun diyabet komplikasyonları ile ilişkisi
  1. Tez No: 30136
  2. Yazar: AYŞENUR YEĞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ÖZBEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET: Diyabette hipergl isemiye eşlik eden nonenzimatik glikasyon, proteinlerdeki a- veya 6-amino gruplarına tek şekerlerin kovalan olarak bağlanmasıdır. Proteinlerin artmış nonenzimatik glikasyonunun, başta makrovasküler hastalık olmak üzere pek çok diyabetik kompl ikasyonlarm gelişmesinde payı olduğu düşünülmektedir. Diabetes mellitusta morbidite ve mortal itenin en önemli nedenlerinden biri olan aterosklerozun hızlanmasında nonenzimatik glikasyondan kaynaklanan lipoprotein metabolizması bozukluklarının büyük bir rolü olduğu varsayılmaktadır. Ancak in vivo koşullarda meydana gelen glikasyonun boyutunu tayin edebilecek yöntemlerin karmaşık ve zaman alıcı olması nedeniyle bu durum detaylı bir şekilde incelenememiştir. Yeni geliştirilen ve oldukça pratik bir yöntemle komplikasyonlu ve kompl ikasyonsuz Tip II diyabetik hastalarda meydana gelen in vivo lipoprotein glikasyonunun boyutlarını inceleyebilmek amacıyla, klinik olarak Tip II Diabetes Mellitus tanısı konmuş 82 hasta çalışma kapsamına alındı. 56'sında katarakt, diyabetik retinopati, hiperlipidemi, hipertansiyon ve aterosklerotik kalp hastalığı kompl ikasyonl arından biri veya birkaçı mevcut olan ve 26'sında hiç bir kronik diyabet komplikasyonu olmayan 82 diyabetik ile, kontrol amacıyla seçilmiş 48 nondiyabetik kişide agaroz jel elektroforezi kullanılarak glike-lipoproteinlerin serum düzeyleri tayin edildi. Komplikasyonlu grubu meydana getiren 56 diyabetik hastadan aterosklerotik kalp hastalığı tanısı almış 13 vaka ile ayrı bir alt grup oluşturularak 52sonuçlar değerlendirildi. Glike lipoproteinlerin yanında glisemi değerlendirme parametreleri olan açlık kan sekeri, glikohemoglobin ve serum fruktozamin düzeyleri ile serum lipid profili parametreleri olan total kolesterol, trigliserid, 1DL-, VLDL- ve HBL-kolesterol seviyeleri de kontrol ve hasta gruplarında belirlendi. Tüm diyabetikler (n=82) ele alındığında glike-lipoproteinlerin hepsi kontrollerden yüksek bulundu; ancak komplikasyonlu diyabet iki erde ve ateroskierotik alt grupta, kompl ikasyonsuz gruba kıyasla artan tek glike-1 apoprotein fraksiyonunun glike-VLDL olduğu gözlendi. Ayrıca lipid profili parametreleri arasında trigliseridler ve VLDL- kolesterolün tüm diyabet iki erde arttığı, ancak komplikasyonsuz diyabetiklerde kontrollere kıyasla bir artış göstermediği gözlendi. Ayrıca total kolesterol ve LDL-kolesterol düzeylerinde hiç bir diyabetik grupta bir farklılık bulunmazken, glike-LDL'nin diyabetik gruplarda arttığı ancak kompl ikasyonlu-kompl ikasyonsuz ayırımıyla bu gruplar arasında fark göstermediği saptandı. Sonuç olarak diyabetik hastalarda, nondiyabetik kişilere kıyasla aterosk 1 erotik kalp hastalığının asın oranlarda görülmesinin nedenleri açıklanırken yalnızca lipid ve lipoprotein değişmelerinin tek başına ele alınmasının yeterli olmayacağı ve bu durumda lipoprotein fraksiyonlarının glikasyonunun daha önemli olabileceği düşünüldü. Aterosk 1 erotik kalp hastalığı gösteren diyabetikler ve komplikasyonların ortaya çıktığı diyabetik grupta, komplikasyon gözlenmeyen diyabetiklere göre yalnızca glike-VLDL'nin artmış olmasının nedenleri, daha önceki çalışmalarda elde edilen verilere de dayanılarak tartışıldı, özellikle aterogenezde büyük rolü olduğu kabul edilen LDL glikasyonu ile VLDL glikasyonunun ilişkisine açıklık getirilmeye çalışıldı. VLDL glikasyonunun başta ateroskleroz olmak üzere diyabetik komplikasyonların gelişmesinden sorumlu olan olaylara yol açabileceği sonucuna varılarak diyabet prognozunun ve diyabetik komplikasyonların takibinde glike-VLDL'nin diğer lipid ve lipoprotein parametrelerinden daha iyi bir gösterge olabileceği Öne sürüldü. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nonenzymatic glycation, which accompanies hyperglycemia in diabetes, is the covalent binding of single sugars to a- or e-amiho groups in proteins. Increased nonenzymatic glycation of proteins has been implicated in the development of many diabetic complications, especially of the macrovascular disease. Perturbations in lipoprotein metabolism bought about by the nonenzymatic glycation of plasma lipoproteins are thought to play an important role in the accelerated atherosclerosis which is one of the major causes of morbidity and mortality among diabetic patients. However, since the methods that can analyze the extent of glycation occurring in vivo involve complicated procedures and time consuming, it could not have been investigated in detai 1. To examine the extent of lipoprotein glycation occurring in vivo in the Type II diabetic patients with or without complications by using a new and remarkably simple method, 82 patients who had been clinically diagnosed as Diabetes Mellitus Type II were recruited. Glycated- lipoprotein levels in serum were determined by using agarose gel film electrophoresis in 48 nondiabetic control subjects and 82 diabetic patients of whom 56 had either cataracts, diabetic retinopathy, hyperlipidemia, hypertension or atherosclerotic heart disease or a few of them together and of whom 26 had no complications. The results were evaluated after a subgroup of 56 diabetic patients with complications was formed with 13 of them who also had the diagnosis of atherosclerotic heart disease. Fasting serum glucose, glycohemoglobin 54and serum fructosamine concentrations which are the valuables for evaluating the level of glycemia and total cholesterol, triglyceride, LDL-, VLDL- and HDL-cholesterol concentrations that make up the serum lipid profile were also determined in the control subjects and the diabetic groups. Glycated-lipoproteins were all higher in the patients, when all the diabetics (n=82) were compared to the control group ; nevertheless, the only glycated-lipoprotein fraction that was observed to be higher in the diabetic patients with complications and the patients in the atherosclerotic subgroup compared to the patients without complications was glycated-VLDL. It was also observed that, among the lipid profile parameters, only triglycerides and VLDL-cholesterol increased in all the diabetics, but there was no significant difference in these variables when the patients without complications were compared to the control subjects. There was no difference in total cholesterol and LDL- cholesterol levels of the diabetic patients when compared to the controls; but glycated-LDL increased in the diabetic groups even though there was observed to be no difference between the complicated and un complicated diabetic subjects. We thought that it is not enough to consider only the lipid and lipoprotein variations when explaining the excessive occurence of atherosclerotic heart disease in diabetic subjects compared with nondiabetics and in this case, glycation of lipoprotein fractions might be more important. In the light of the results of the previous studies, we discussed the reasons why glycated-VLDL was the only glycated-lipoprotein fraction that had increased in the diabetic patients with complications and the diabetics with atherosclerotic heart disease compared to the patients with no complications. We especially tried to explain the relationship between the VLDL glycation and the LDL glycation which is thought to be more important in atherogenesis. We concluded that VLDL glycation could give rise to the facts that were responsible from the development of the diabetic complications like atherosclerosis and we suggested that glycated-VLDL could be a better indicator than the other lipid and lipoprotein variables in monitoring diabetic complications and the prognosis of Diabetes Mellitus. 55KAYNAKLAR 1. LOPES-VIRELLA M.F.. KLEIN R.L., LYONS T.J., STEVENSON H.C., WITZTUM J.L. : Glycosylation of low-density lipoprotein enhances cholesteryl ester synthesis in human monocyte-derived macrophages. Diabetes 1988, 37:550-557. 2. MAMO J.C.L., SZETOL., STEINER G. : Glycation of very low density lipoprotein from rat plasma impairs its catabolism. Diabetologia 1990, 33:339-345. 3. LYONS T.J., KLEIN R.L.. BAYNES J.W., STEVENSON H.C., LOPES-VIRELLA M.F. : Stimulation of cholesteryl ester synthesis in human monocyte-derived macrophages by low-density lipoproteins from Type 1 (insulin-dependent) diabetic patients: the influence of non- enzymatic glycosylation of low-density lipoproteins. Diabetologia 1987, 30:916-923. 4. STEINBERG D., PARTHASARATHY S., CAREW T.E., KHOO J. C., WITZTUM J.L.: Beyond cholesterol: modifications of low-density lipoprotein that increases its atherogenicity. The New Engl J of Med 1989, 320:915-924. 5. WITZTUM J. L., MAHONEY E.M., BRANKS M.J., FISHER M., ELAMR., STEINBERG D. : Nonenzymatic glucosylation of low-density lipoprotein alters its biologic activity. Diabetes 1982, 31:283- 291. 6. STEINBRECHER U.P., WITZTUM J.L. : Glucosylation of low-density lipoproteins to an extent comparable to that seen in diabetes slows their catabolism. Diabetes 1984, 33:130-134. 56