NO ve diabetes mellitus: Antioksidan kullanımının plazma NO düzeyleri üzerine etkisi
NO and diabetes mellitus: The effect of antioxidant suplemantation on the plasma levels of NO
- Tez No: 88320
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN BURÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
6.023ET Diabetes mellituslu hastalarda endotel disfonksiyonu olduğu,mikro~ ve makro- vaskiiler komplikasyon riskinin yüksek olduğu bilinmektedir.Epidemiyolojik çalışmalar E vitamini kulanımının endotel disfonksiyonunu düzelttiği ve vasküler komplikasyon riskini azalttığını göstermektedir. Bu tez çalışmasında tip I ve tip II diabetes mellituslu hastalarda endotel bağımlı relaksasyon faktörü olan NO, eritrositin en önemli non-protein thiol yapılı antioksidanı olan glutatyon (GSH) ve hücresel lipooksidatif harabiyetin bir göstergesi olan TBARS üzerine E vitamini (900 mg/g,5gün ) kullanımının etkilerinin incelenmesi amaçlandı.Bu amaçla E vitamini kullanımından önce ve sonra 9 tip I ve 15 tip II olmak üzere 24 diabetli hastadan ve 20 sağlıklı bireyden 12 saatlik açlık sonunda kan örnekleri alındı.Serumda glukoz veNO metabolitleri olarak NO2+NO3, kanda glike hemoglobin (GHb),, plazmada TBARS ve eritrositte GSH parametreleri analizlendi. E vitamini kullanımının diabetli hastalarda ve sağlıklı bireylerde plazma E vitamini konsantrasyonlarında önemli derecede yükselme sağladığı saptandı. NO“2 + NO 3 değerlerinin tip I diabet grubunda kontrol grubundan yüksek olduğu,tip II diabetli grupta ise bu değerlerin kontrol grubuna göre farklılık göstermediği saptandı.Eritrosit GSH içeriğinin tip I ve tip II diabetli gruplarda kontrol gruplarından düşük olduğu, TBARS ve TBARS /GSH değerlerinin ise daha yüksek olduğu saptandı. E vitamini kullanımından sonra hem diabetli ve hem de kontrol grupların serum NO”2 + NO“3,plazma TBARS, TBARS /GSH değerlerinin azaldığı ve GSH içeriğinin ise yükseldiği gözlendi. Bu bulgular diabetli hastalarda oksidatif stresin arttığını ve NO' dan, inaktif metabolitleri olan NO”2 + NO"3 oluşumunun arttığını göstermektedir. E vitamini kullanımının diabetli hastalarda oksidatif stresi ve NO inaktivasyonunu azalttığı saptandı. 56
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY Endothelial dysfunction and high risk for micro and macro vascular complications is well establihed in patients with diabetes mellitus.Epidemiological evidence exists that intake of vitamin E improves endothelial dysfunction and reduces the risk for vascular complications. The aim of this study was to determine endothelial derived relaxation factor NO,the most important non-protein thiol component GSH and TBARS accepted as a reliable indicator of lipooxidative damage and observe the effects of of vitamin E intake (900mg /p.day,5 days)on these parameters.With this aim prior to and after vitamin E supplementation from 9 type I and 15type II diabetic patients and 20 healthy controls blood samples were withdrawn after 12 hour fasting period. In the blood samples glucose (serum ),glycated hemoglobin (blood),vitamin E(plasma), NO“2 + NO”3 as metabolites of NO(serum),TBARS(plasma ),GSH(erythrocyte) were determined and TBARS/GSH calculated. Serum NO“2 + NO”3 values were found to be higher in typel diabetic patients with respect to controls whereas no difference were observed between type II diabetics and their control.Erythrocyte GSH content was observed to be lower in diabetic groups with respect to controls whereas the values for TBARS and TBARS/GSH were higher in the diabetic groups. In response to to vitamin E intake both in diabetics and control groups the values for serum NO"2 + N0'3.plasma TBARS and TBARS/GSH were all found to be decreased whereas erythrocyte GSH content increased. These findings revealed that the increase in oxidative stress and increase inactivation of NO in patients with diabetes mellitus. 57