Obez bireylerin kilo vermeye yönelik tutum inançlarının incelenmesi:sağlık inanç modeli'nin uygulanması
Utilizing health belief model:obese individual's belief and attitudes towards lose weight
  1. Tez No: 301372
  2. Yazar: ÖZDEN DEDELİ
  3. Danışmanlar: PROF. ÇİÇEK FADILOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Amaç: Obezite ülkemizde ve tüm dünyada sıklığı hızla artan önemli bir sağlık sorunudur. Bu çalışmada, obez bireylerin kilo vermeye yönelik tutum ve inançlarını güvenilir ve geçerli biçimde değerlendirebilecek Sağlık İnanç Modeli'ne dayalı bir ölçeğin geliştirilmesi amaçlanmıştır.Yöntem: Bu çalışmada, obez bireylerin kilo vermeye yönelik tutum ve inançlarını güvenilir ve geçerli biçimde değerlendirebilecek Sağlık İnanç Modeli'ne dayalı bir ölçeğin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Amaca yönelik olarak araştırmacılar tarafından ilgili literatür taranarak ve obez bireylerin görüşlerine başvurularak soru havuzu hazırlanmıştır. Soru havuzu 160 maddeden oluşmuştur. Oluşturulan soru havuzu alanında uzman 12 kişinin incelemesi sonucunda yüzey geçerliliği elde edilmiş olan bir ölçek haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is a major health problem with an increasing prevalance both in our country and the whole world. The aim of this study was to develop a measure based on the Health Belief Model which can provide a reliable and valid evaluation of obese individuals? belief and attitudes towards lose weight.Material Method: The aim of this study was to develop a measure based on the Health Belief Model which can provide a reliable and valid evaluation of obese individuals? belief and attitudes towards lose weight. A question pool was prepared by the investigators according to the aim of the study by reviewing relevant literature and by considering obese individuals? opinions. The question pool consisted of 160 items. A scale with face validity was formed by evaluation of the question pool by 12 experts in the field.