Prematüre bebeği olan annelerin depresyon ve maternal bağlanma ilişkisi
Depressıon and maternal attachment relatıonshıp ın mothers wıth a premature ınfant
  1. Tez No: 301373
  2. Yazar: RUŞEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Araştırma, hastanede tedavi gören 1?4 aylık prematüre bebeği annelerin, postpartum depresyon durumları ile maternal bağlanma arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yenidoğan yoğun bakımda son bir yıl içerisinde tedavi gören prematüre bebeklerin (N:1623) anneleri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi, yukarıda belirtilen dört hastanede tedavi gören prematüre bebek sayısı göz önüne alınarak Evreni Bilinen Örneklem Formülü ile belirlenen 140 anneden oluşmuştur.Araştırma verileri, Mart-Temmuz 2010 tarihleri arasında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted descriptively in order to determine the relationship between postpartum depression and maternal attachment of mothers who receive treatment at hospital and who have 1-4 month old premature infants.Research environment consisted of mothers of premature infants (N:1623) who had received treatment within the last year in neonatal intensive care units of Ege University Medical School Hospital, Dokuz Eylul University Medical School Hospital, Tepecik Education and Research Hospital and Behcet Uz Children?s Hospital. Research sample composed of 140 mothers which is determined by using a convenient sampling formula which regards the number of premature infants that received treatment in four above-mentioned hospitals.Research data was collected between March and July 2010.