İdrardaki matriks metalloproteaz-2 ve metalloproteaz-9' un böbrek kanserindeki önemi
The ımportance of metalloproteınase-2 and metalloproteınase -9 ın kıdney cancer
  1. Tez No: 301374
  2. Yazar: EZGİ İNALPOLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BUKET KOSOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Böbrek karsinomlu olgularda maddelerin geri emilimlerinde ya da tübüllerin membran yapısında meydana gelmiş olabilecek bir bozukluktan ötürü MMP seviyesinin idrarda, sağlıklı olgulara oranla daha fazla olabileceği hipotezinden hareketle, çalışmamızda sağlıklı ve böbrek karsinomu olan olguların idrarlarındaki MMP-2 ve MMP-9 miktarlarını kantitatif olarak ölçerek, ileride bunun böbrek karsinomu tanısı için kolay ve non-invazif uygulanabilir bir testi oluşturup oluşturamayacağını bulmayı amaçladık.Bu amaçla, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı tarafından böbrek karsinomu teşhisi konmuş ve Üroloji Anabilim Dalı tarafından izlenen 22 hastanın nefrektomi öncesi ve sonrası 30. ile 60. günler arasında herhangi bir gün ve sağlıklı 33 kontrol olgusundan alınan sabah ilk idrarlarının bir bölümünün Ege Üniversitesi Biyokimya Anabilim Dalı' nda spot idrarda rutin kreatinin ve protein değerlerinin ölçümü yapıldı. Kalan kısmında ELISA yöntemi ile MMP-2 ve MMP-9 miktar tayinleri, jelatin zimografi yöntemi ile de aktivite tayinleri gerçekleştirildi.ELISA yöntemi kullanarak yaptığımız ölçümlerde, çalışma grubunda pre- ve postoperatif idrar MMP-2 miktarları arasında anlamlı bir ilişki saptandı (p = 0,04). Buna göre, MMP-2 değerleri postoperatif olgu idrarlarında, preoperatif ve kontrol olgularının idrarlarına göre yüksek miktarlarda bulundu. Kontrol ve çalışma grubu olguların MMP-9 değerlerinde anlamlı bir ilişki saptanmadı (p > 0,05); ancak, değerler sırası ile kontrollerde düşük, preoperatif örneklerde artmış ve postoperatif örneklerde ise tekrardan düşmüş bulundu.MMP-2 değerlerinin postoperatif olgularda anlamlı bir şekilde artmış olması, MMP-2' nin RHK' nın erken tanısı için bir belirteç olmadığını; ancak, ameliyat sonrası yara iyileşmesinde rolünün bulunduğuna işaret etmektedir. MMP-9 değerlerinin anlamlı olmasa da, preoperatif değerlerinin postoperatif ve kontrol grubu olgularının değerlerinden fazla olması, MMP-9' un kanser ile ilişkili bir belirteç olabileceğini göstermiştir. Çalışmamız, idrar örneklerinde ELISA yöntemi ile MMP-2 ve MMP-9 miktarlarının ölçüldüğü, nefrektomi öncesi ve sonrasının değerlendirildiği ilk çalışma olması açılarından özgündür.
Özet (Çeviri)
Our hypothesis was that, the amounts of uriner MMP-2 and MMP-9 in kidney cancer patients are elevated in comparision to healty controls, because of reabsorption defects or defects in the membrane structure of tubules. For this reason, we wanted to quantify the amounts of MMP-2 and MMP-9 in kidney cancer and healty control subjects with ELISA in order to find a non-invasive test that can be easily applied for the diagnosis of kidney cancer.Through our aim, we collected the first urine in the morning before and 30 to 60 days after nefrectomy from our 22 study subjects who were diagnosed to have kidney cancer in Ege University, School of Medicine, at the Department of Pathology and were followed up by the Department of Urology; we also collected the first urine in the morning from our 33 healthy control subjects. One part of the urine was carried away to the Department of Biochemistry to measure the amounts of urine creatinin and protein. The other part of the urine was used for ELISA to detect the amounts of MMP-2 and MMP-9 and for gelatin zymography to detect the activity of MMP-2 and MMP-9.According to our ELISA results, there was a statistically significant difference in the pre ? and postoperative urine MMP-2 levels in the study subjects (p = 0,04). We found elevated amounts of MMP-2 in postoperative urines of the study subjects compared to the preoperative study and control urine samples. There was no statistically significant difference between the amounts of MMP-9 in the control and the study groups (p > 0,05); but the amounts of MMP-9 were low in the controls, elevated in the preoperative samples and again low in the postoperative samples.The increased levels of MMP-2 in the postoperative subjects shows that MMP-2 is not a marker for early detection of RCC; however, it may have a role in wound healing after surgery. Although, MMP-9 levels are not significant, preoperative amounts of MMP-9 were elevated when compared to the amounts that were found in the subjects, which points that it could be a marker related to cancer. Our study is unique, according to the use of urine as study sample with ELISA method for the measuring the MMP-2 and MMP-9 amounts before and after nefrectomy.