Tüm cilt elektron ışınlamalarında farklı tekniklerin dozimetrik karşılaştırılması ve kalite kontrolü
Dosimetric and quality assurance of various total skin electron ırradiation techniques
  1. Tez No: 301390
  2. Yazar: YUSUF ZİYA HAZERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZEHAT OLACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tüm Cilt Elektron Işınlamalarında (TCEI) farklı iki tekniğin TLD, film dozimetri ve paralel plan iyon odası kullanılarak dozimetrik olarak karşılaştırılması ve kliniğimize en uygun olan tedavi tekniğinin seçilmesidir.Her iki teknik için KCM'nde dikey ve yatay profiller, birleşik doz, tedavi derinliği ve doz kalibrasyon ölçümleri yapılmıştır. Bununla birlikte, tedavi süreleri, x-ışını kontaminasyon miktarı ve yüzdesi hesaplanmıştır. Derin doz ölçümleri, doz kalibrasyon ölçümleri ve x-ışını kontaminasyonu enerjisinin bulunması her iki teknik içinde geçerli olup bir kez yapılmıştır.Altı çift alan ışınlama tekniği için; profil düzgünlüğü ±19 derece, 12 alan faktörü 2,30 , toplam x-ışını kontaminasyon miktarı %2,84, tedavi derinliği film ölçümünde daha homojen doz dağılımı ve tek alan için 64 MU iken toplam tedavi süresi 768 MU olarak bulunmuştur. Altı üç alan ışınlama tekniği için; profil düzgünlüğü 90 dereceye ek olarak ±36 derece, 18 alan faktörü 2,43 , toplam x-ışını kontaminasyon miktarı %2,68 , tedavi derinliği film ölçümünde daha az homojen doz dağılımı ve tek alan için 61 MU iken toplam tedavi süresi 1098 MU olarak belirlenmiştir. Her iki teknik için de maksimum doz derinliği (d_max) 1,3 cm, pratik erişim mesafesi (R_p) 2,91 cm ve dozun %50'sinin ulaştığı mesafe (R_50) 2,27 cm olarak bulunmuştur. 6 MeV olan elektron enerjisinin azalarak KCM 310 cm'de yaklaşık 5.30 MeV ortalama enerjiliye(E_0) düştüğü belirlenmiştir.Bu sonuçlar ışığında, iki teknik dozimetrik olarak karşılaştırılmış ve altı çift alan ışınlama tekniğinin diğer tekniğe göre daha avantajlı olduğu saptanmış kliniğimizde uygulanmasına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, as a comparison of dosimetric using TLD, film dosimetry and the parallel plan ionization chamber of two different techniques in the total skin electron irradiation (TSEI) and therapeutic technique the most appropriate for our clinic is select.For both of technical, vertical and horizontal profiles in the SSD, combined dose, depth of treatment and dose calibration were measured. However, the duration of treatment, amount and percentage of x-ray contamination calculated. Deep-dose measurements, dose calibration measurements and x-ray contamination of the energy is valid in the presence of both techniques were performed only once.For the six double irradiation technique; profile smoothness in ±19 degrees, 12 field factor 2.30, total amount of x-ray contamination 2.84%, treatment depth radiographic film measurement is more homogeneous dose distribution and while 64 MU for a single field the total treatment duration was found to be 768 MU. For the six triple field irradiation technique; profile smoothness in ±36 degrees in addition the 90 degrees, 18 field factor 2.43, total amount of x-ray contamination 2.68%, treatment depth radiographic film measurement is less homogeneous dose distribution and while 61 MU for a single field the total treatment duration was found to be 1098 MU. For both of technique, depth of maximum dose (d_max) 1.3 cm, practical accesses to the distance (R_p) 2.91 cm and distance reaches of the 50% dose (R_50) 2.72 cm was found to be. 6 MeV electron energy is decreased 5.30 MeV average energy by 310 cm in the SSD.In these results, the two techniques were compared and the six double technique were determined to be more advantageous than other techniques and were employed in our clinic.