Metisilin dirençli staphylococcus aureus izolatlarına karşı florokinolon ve tetrasiklin grubu antibiyotikler ile tiyoridazin kombinasyonunun in-vitro aktivitesi
The ın-vıtro actıvıty of fluoroquınolones and tetracyclınes ın combınatıon wıth thıorıdazıne agaınst methıcıllın-resıstant staphylococcus aureus ısolates
- Tez No: 301391
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRI ERAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Fenotiyazin grubundan bir antipsikotik ilaç olan tiyoridazinin, antimikrobiyal etkinliği çalışmalarla gösterilmiştir. Çalışmamızda 41 klinik MRSA kökeninin florokinolon ve tetrasiklin MİK değerleri mikrodilüsyon yöntemi ile belirlendi. Çalışmaya alınan MRSA kökenlerinin tümü siprofloksasin ve moksifloksasine dirençli bulundu. Kökenlerin % 87.8'si tetrasikline direnç gösterirken, doksisikline direnç oranı ise % 26.8 olarak saptandı. Dirençli bulunan 6 kökende antibiyotik/tiyoridazin kombinasyonlarının etkinliği time-kill yöntemiyle araştırıldı. 4 kökende 24.saatte siprofloksasin/tiyoridazin, moksifloksasin/tiyoridazin ve tetrasiklin/tiyoridazin kombinasyonlarında sinerjizm gözlendi. Aditif etkileşimler, 5 kökende 6. ve 24.saatlerde siprofloksasin/tiyoridazin, moksifloksasin/tiyoridazin ve doksisiklin/tiyoridazin kombinasyonlarında görüldü.MRSA gibi dirençli kökenlerin tedavisinde, antimikrobiyal etkinliğinin yüksekliği ve yan etkilerinin daha düşük olması sebebiyle öne çıkan tiyoridazinin kombine edildiği antibiyotiklerden özellikle florokinolonların in-vitro etkinliğini arttırdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Thioridazine, an antipsychotic drug, is a member of phenothiazines and studies are shown its antimicrobial activity. In this study, fluoroquinolone and tetracycline MIC values of 41 MRSA strains isolated from clinical specimens were determined by microdilution method. All of the MRSA strains were found to be resistant to ciprofloxacin and moxifloxacin. 87.8 % strains were resistant to tetracycline and 26.8 % strains were resistant to doxycycline. Effectiveness of the combination of antibiotic / thioridazine were investigated by the time-kill method for 6 resistance isolates. Synergism was observed against 4 strains at 24th hours in ciprofloxacin/thioridazine, moxifloxacin/thioridazine and tetracycline/thioridazine combinations. Additive effect was determined at 6th and 24th hours in 5 strains at ciprofloxacin/thioridazine, moxifloxacin/thioridazine and doxcycline/thioridazine combinations.Treatment of resistance strains such as MRSA, thioridazine which prominences due to its high antimicrobial activity and low side effects, is seen to increase in-vitro activity of especially fluoroquinolones.