Laboratuvar çalışmalarına bağlı methemoglobinemi araştırılması
  1. Tez No: 3014
  2. Yazar: AYLA GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. ÖMER ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
- 43 ÖZET Bu çalışmada kimya laboratuvarlarmda çeşitli kimyasal maddelerle temas etmeleri söz konusu olan öğrenci toplulukla rında laboratuvar çalışma şartlarının methemoglobin oluşumuna sebep olup olmadığı bireylerden alınan kan örneklerinde met hemoglobin analizi yapılarak araştırılmıştır. Bireylerden laboratuvar çalışmasına başlamalarından önce ve çalışmaların bitimine doğru alınan kan örneklerinde yapılan analizler sonucunda toplam 117 bireyden 6'sı hariç diğerlerinde çalışmaların bitiminde başlangıçtan yüksek met hemoglobin seviyesi bulunmuştur. Kız ve erkek bireyler arasında methemoglobin oluşturan maddelerden etkilenme açısından istatistiksel anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bitiş methemoglobin seviyeleri her ne kadar başlangıç seviyelerinden yüksek ise de bunlar klinik bakımdan Önemli yüksek methemoglobin seviyesi değildir. Çalışma grupları arasında kantitatif organik analiz grubu dışında, kalitatif ve kantitatif anorganik analiz, ka- litatif organik analiz ve organik madde sentezi gruplarında bireylerin başlangıç ve bitiş methemoglobin seviyesi ortala maları arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bu lunmuştur.
Özet (Çeviri)
- 44 - SUMMARY In this study, it is investigated whether the working conditions in the laboratories causes the formation of methemoglobin or not, by making methemoglobin analysis on blood samples taken from groups of students who might be exposed to various chemical substances in 4 different student chemistry laboratories. As a result of the analysis of the blood samples obtained from the individuals before and at the end of their laboratory studies, final levels of methemoglobin has been found higher than the initial ones except 6 in 117 individuals in all of the laboratories. From the point of view of being effected from the substances that may form methemoglobin, no statistically significant difference between the two sexes are observed. Although the final methemoglobin levels are higher than the initial ones, these levels are not high enough to be assumed to be clinically significant. Among the working groups in diferent student laboratories -namely; qualitative and quantitative inorganic analysis, quantitatie organic analysis, qualitative organic analysis and organic substance synthesis- the difference