Evaluation of an optional English preparatory program
İsteğe bağlı bir İngilizce hazırlık programının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 731872
  2. Yazar: FATMA BETÜL TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İngilizce eğitim ülkemizde ve dünyada her geçen gün artan bir öneme sahiptir. Okullarda ve üniversitelerde verilen eğitimin kalitesi globalleşen dünyaya ayak uydurabilen bireyler yetiştirmede büyük rol oynamaktadır. Bu kaliteyi yakalamak için İngilizce öğretim programlarının değerlendirilmesi önemli ve gereklidir. Bu amaçla mevcut çalışmanın konusu olan isteğe bağlı bir İngilizce hazırlık programının değerlendirmesi BGSÜ (CIPP) modeli boyutları (bağlam, girdi, süreç ve ürün) kullanılarak yapılmıştır. Çalışmaya 247 hazırlık mezunu öğrenci, 77 hali hazırda hazırlıkta eğitim gören öğrenci ve 6 öğretim görevlisi katılmıştır. Çalışmada nicel yöntem benimsenmiş ve nitel veriler ile de tamamlayıcılık sağlanmıştır. Bu doğrultuda, öğrenciler araştırmacı tarafından geliştirilen CIPP ölçeğini tamamlamışlar ve açık uçlu sorulara cevap vermişler; öğretim görevlileri ile de yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleşmiştir. Sonuçlar, katılımcıların çok büyük ölçüde programdan memnun olduğunu ortaya çıkarmıştır. Temel dil becerilerine yeterince değinildiği, programın öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verdiği ve gelecek çalışmalarına temel hazırladığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, bazı geliştirmelere ihtiyaç duyulmuştur. Bağlam boyutunda kütüphane, laboratuvar ve bina gibi fiziksel koşulların iyileştirilmesi gerektiği, girdi ve süreç boyutunda hedef dil kullanımın artırılması, ürün boyutunda da konuşma becerisine önem verilmesi gerektiği görülmüştür. Programın isteğe bağlı olmasının öğrenciler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu da ortaya çıkan sonuçlar arasındadır. Daha etkili bir program için bazı öneriler sunulmuştur. Ayrıca geliştirilen ölçek istatistiksel olarak geçerli ve güvenilirdir. Ölçek araştırmacılar tarafından CIPP modeli ile İngilizce hazırlık programlarını değerlendirmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
English education has growing importance in our country and the world. The quality of education in schools and universities plays a major role in raising individuals who can keep up with the globalizing world. Evaluation of English teaching programs is important and necessary to achieve this quality. To this end, the evaluation of an optional English preparatory program, which is the subject of the present study, was conducted using the CIPP (BGSU) model dimensions (context, input, process, and product). The participants of the study consisted of 247 preparatory graduate students, 77 preparatory students, and 6 lecturers. In the study, a quantitative method was adopted and complementarity was provided with qualitative data. Accordingly, students completed the CIPP scale developed by the researcher and answered the open-ended questions. Semi-structured interviews were also conducted with the lecturers. The results revealed that the participants were substantially satisfied with the program. It was concluded that the basic language skills were adequately addressed, the program responded to the needs of the students, and laid the groundwork for their future studies. Also, some improvements were needed based on the CIPP dimensions. It has been seen that physical conditions such as a library, laboratory, and building should be improved (context dimension), the use of target language should be increased ( input and process dimension), and speaking skills should be given importance ( product dimension). It is also among the results that the optional nature of the program has a positive effect on students. Some suggestions for a more effective program are presented. In addition, the developed scale is statistically valid and reliable. We believe that the scale can be used by researchers to evaluate English preparatory programs with the CIPP model.