Türkiye'de gastrointestinal sistem rahatsızlıklarında başvurulan tıbbi bitkilerin etki potansiyelleri
The potential effects of medicinal plants which are consulted for gastrointestinal system diseases in Turkey
- Tez No: 301418
- Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ ZEYBEK, YRD. DOÇ. DR. BİNTUĞ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Türkiye'de Gastrointestinal Sistem Rahatsızlıklarında Başvurulan Tıbbi Bitkilerin Etki PotansiyelleriBitkilerin gıda olarak kullanılması Paleolitik Çağ'dan başlayarak deneme yanılma ve öğrenme süreci ile gelişmiş ve bu süreçten en çok etkilenen sistemlerden biri de sindirim sistemi olmuştur. Bu çalışmada, yoğun bir literatür taraması yapılarak sindirim sistemi rahatsızlarında etkisi olduğu bilinen bir dizi tıbbi bitki listelenmiştir. Hazırlanan listeden, Angelica archangelica, Artemisia absinthium, Cassia senna, Cinnamomum zeylanicum, Curcuma longa, Cynara scolymus, Foeniculum vulgare, Glycyrrhiza glabra, Linum usitatissimum, Mentha piperita, Pimpinella anisum, Silybum marianum, Taraxacum officinale, Plantago sp., Zingiber officinale bitkileri seçilerek; latince adı, sinonimleri, familya, türkçe adı, ingilizce adı, kullanılan kısımları, kayıtlı olduğu farmakope ve monograflar, doğal yayılışı, botanik özellikler, kimyasal içeriği, gastrointestinal sistem hastalıklarında etkisi ve kullanımı, farmasötik şekilleri, dozu ve kullanım şekli, yan etkiler, uyarılar, kontrendikasyonlar, ilaç ve gıda etkileşimi, aşırı doz, farmakolojik özellikleri, toksisite başlıkları incelenmiştir. Aynı zamanda hakkında veri derlenen bitkileri kapsayan `Gastrointestinal Sisteme Etkili Bitkiler Veri Tabanı' adı altında bir veri tabanı oluşturulmuştur. Bu veri tabanı ile tüm kademelerdeki sağlık profesyonellerine Türkçe, rasyonel ve güncel bir bilgi kaynağı hazırlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Potential Effects of Medicinal Plants which are Consulted for Gastrointestinal System Diseases in TurkeyUsage of plants as food source had begun with Paleolithic Age and improved with trial error method and gastrointestinal system is one of the most affected system from this process. In this study, with an intensive literature search; we listed the medicinal plants which are effective in gastrointestinal system diseases. Some medicinal plants such as; Angelica archangelica, Artemisia absinthium, Cassia senna, Cinnamomum zeylanicum, Curcuma longa, Cynara scolymus, Foeniculum vulgare, Glycyrrhiza glabra, Linum usitatissimum, Mentha x piperita, Pimpinella anisum, Silybum marianum, Taraxacum officinale, Plantago sp., Zingiber officinale were chosen from the list and examined under the headings of synonyms, family, Turkish name, English name, parts used, registration in pharmacopeias and monographs, botanical description, spreading, chemical constituents, the effect and usage of the plants in the gastrointestinal system diseases, posology, side effects, warnings, contraindications, interactions, pharmacological properties, overdose and toxicity. Meanwhile, a database was produced with the reviewed data of the selected plants, under the name of `Database of Plants Effective in Gastrointestinal System Diseases?. With this database Turkish, rational and up-to-date resource has been prepared for healthcare professionals.