Pantoprazol'un enterik kaplı agar boncuklarının hazırlanması
Preparatıon of enterıc coated agar beads of pantoprazole
  1. Tez No: 301417
  2. Yazar: TUĞÇE TURGAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT KARASULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmokokinetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamızda seçtiğimiz Proton Pompası İnhibitörü (PPI) ilaç sınıfına dahil olan Pantoprazol Sodyum Seskihidrat (PSS) midenin aşırı asit salgılanmasının sebep olduğu hastalıkların tedavisinde sıkça ve etkili bir biçimde kullanılan bir ön ilaçtır. Amacımız PSS'nin yeni bir formülasyonunu geliştirerek ilaç sanayinde alternatif ilaç kombinasyonlarına olanak sağlamaktır.Bu amaçla enkapsülasyon metodu ile PSS'nin agar çözeltisi ile boncuklarının oluşturuldu ve elde edilen formülasyonun in vitro çalışmaları yapıldı.Geliştirilen formülasyonun in vitro salım çalışmaları için ticari formülasyona eşdeğer miktarda PSS içeren AB'lerin salım hızı çalışmaları gerçekleştirildi. Elde edilen veriler benzerlik testi ile f2 faktörü değerlendirildi.Bu tez çalışması neticesinde PSS' nin istenilen f2 değerine sahip, ilaç sanayine uygulanabilir alternatif bir formülasyonunun geliştirilebilmesi için çalışmalar sürdürülecektir.
Özet (Çeviri)
The drug chosen for our study Pantoprazole Sodium Sesquihydrate, which is included to proton pump inhibitor drug classification, is a prodrug often and effectively used for treatment of disease caused by an excessive acid secretion of stomach. The aim of this study is to give opportunity to pharmaceutical industry by developing alternative drug combinations with new PSS formulation.For This purpose, beads were developed with PSS and agar solution by encapsulation method and in vitro studies of the formulation performed.For in vitro release studies of developed formulation was performed with the agar beads which contain equivalent amount of PSS with commercial formulation. The obtained data were evaluated with f2 factor of similarity test.The result of this thesis, studies for the alternative formulation of PSS with the appropriate f2 value which can be applied to pharmaceutical industry will be continue.