Türkiye florasında yer alan santral sinir sistemine etkili bitkilerin farmasötik potansiyelleri ve toksisiteleri
Pharmaceutical potency and toxicities of medicinal plants which are effective on central nervous system in turkey
- Tez No: 301419
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNTUĞ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bitkisel ilaçlarla tedavinin geleneksel tedavinin bir parçası olduğu yüzyıllardır bilinmekle birlikte günümüzde de hala bu tedavi yöntemi farklı medikal durumları (mental rahatsızlıklar gibi) tedavi etmek için kullanışlı ve doğal bir tedavi yöntemi olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışmada, literatür taraması yapılarak santral sinir sistemine etkisi olduğu bilinen bir dizi tıbbi bitki listelenmiştir. Hazırlanan listeden, Artemisia absinthium, Atropa belladonna, Cannabis sativa, Datura stramonium, Ephedra sinica, Humulus lupulus, Hypericum perforatum, Ilex paraguariensis, Lavandula angustifolia, Melissa officinalis, Papaver somniferum, Passiflora incarnata, Peganum harmala, Piper methysticum, Valeriana officinalis bitkileri seçilerek; Latince adı, Sinonimleri, Familya, Türkçe adı, İngilizce adı, Kullanılan kısımları/Droglar, Doğal yayılışı, Botanik özellikler, Kayıtlı olduğu farmakope ve monograflar, Kimyasal içeriği, Etnofarmasötikbotanik kullanımı, Etkiler ve tıbbi kullanımı, Aşırı doz, Uyarı ve önlemler, Farmakolojik özellikleri ana başlıkları altında incelenmiştir. Aynı zamanda hakkında veri derlenen bitkileri kapsayan `Santral Sinir Sisteme Etkili Bitkiler Veri Tabanı' adı altında bir veri tabanı oluşturulmuştur. Bu veri tabanı ile tüm kademelerdeki sağlık profesyonellerine Türkçe, rasyonel ve güncel bir bilgi kaynağı hazırlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Treatment with herbal drugs has been known for centuries. Today this is stil usable and natural method to treat severe medical status like mental diseases. In this study, with a literature search; we listed the medicinal plants which are effective in central nervous system. Some medicinal plants such as; Artemisia absinthium, Atropa belladonna, Cannabis sativa, Datura stramonium, Ephedra sinica, Humulus lupulus, Hypericum perforatum, Ilex paraguariensis, Lavandula angustifolia, Melissa officinalis, Papaver somniferum, Passiflora incarnata, Peganum harmala, Piper methysticum, Valeriana officinalis were chosen from the list and examined under the main headings of Latin name, synonyms, family, Turkish name, English name, parts used, spreading, botanical description, registration in pharmacopeias and monographs, chemical constituents, use of ethnopharmaceuticbotanic, effects and medicinal usage of the plants, posology, warnings and measures, pharmacological properties,. Meanwhile, a database was produced with the reviewed data of the selected plants, under the name of `Database of Plants Effective in Central Nervous System?. With this database Turkish, rational and up-to-date resource has been prepared for healthcare professionals.