Dental implant uygulamalarında kemik kalitesinin saptanmasına yönelik klinik ve radyolojik parametrelerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparison of clinical and radiographical parameters used for evaluatıon of bone qualıty in dental implant applications
  1. Tez No: 301432
  2. Yazar: MESUT KORKUT PARLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TUNCAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde diş kayıplarının estetik ve fonksiyonel rehabilitasyonunda dental implantlar sıklıkla kullanılmaktadır. Osseointegre implantların başarısının kanıtlanması ve hızla yaygınlaşması ile başlangıçta kabul edilen prensibler ve parametreler, yeni araştırma ve uygulama sonuçlarıyla sürekli değişikliklere uğramakta ve yeni prensipler oluşturulmaktadır. Biz de bu çalışmamızda, dental implant cerrahisinin başarısını belirlemede kullanılan bir takım güncel klinik ve radyolojik parametrelerin birbiriyle olan ilişkilerini incelemeyi amaçladık.Çalışmamız dental implant yerleştirilen 20 hastadaki 210 implant üzerinde yapıldı. Hastalar, ayrıntılı klinik ve radyolojik muayenelerini takiben çalışmaya dahil edilmişlerdir. Çalışmamızda bilgisayarlı tomografiden elde edilen kemik yoğunluğunu gösteren hounsfield unit değerleri ile dental implant yerleştirilmesi sırasında kaydedilen yerleştirme torku değerleri ve de implantın başlangıç fiksasyonu gösteren resonans frekans analiz (RFA) yöntemi ile elde edilen sayısal değerler değerlendirilmiştir. Elde edilen bu sayısal değerler ile yerleştirilen implantların çap ve boy parametreleri de eklenerek istatistiksel olarak değerlendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, dental implants that are used for aesthetical as well as functional rehabilitation of lost teeth and that are verified for osteointegration are becoming increasingly popular. The principals and parameters accepted at the beginning always evolve as a result of new research and consequences of applications and new principals are constituted. The purpose of this research study was to examine the correlation between some contemporary clinical and radiological parameters to determine dental implant surgery success.20 patients to whom we placed 210 implants participated in our research study. Patients selected for the purpose of this study underwent a detailed clinical and radiological examination. In the study, Hounsfield unit values displaying bone density obtained from computed tomography and insertion torque values recorded during dental implant positioning and implant stability quantities (ISQ) were evaluated accuried by resonans frequency analyze (RFA) showing the implant initial fixation. These numeric values, the size, and the lenght parameters of placed implants were statistically assessed.Concluding, a significant correlation was established statistically between bone density values gained by using computed tomography in the surgical areas before dental implants treatment and placement torque values recorded in the course of and implant stability quantities (ISQ) values attained by Ostell Mentor Device.