Farklı iki yıkama tekniğinin kök kanal dentinine penetrasyonunun ve smear tabakasının uzaklaştırılmasına olan etkisinin in-vitro değerlendirilmesi
In-vitro evaluation of effect of two different irrigation techniques on root canal dentin penetration and smear layer removal.
- Tez No: 301433
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ERDİLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kök kanallarının yıkanmasındaki ilk amaç, kanal aletlerinin ulaşamadığı alanlarda etkin bir yıkama yaparak, mikroorganizmaları, vital ya da nekrotik pulpa artıklarını kök kanalından uzaklaştırmaktır. Yıkamanın etkinliğinin kıyaslandığı bu çalışmamızda ise üç farklı yıkama yöntemi, yıkama sıvılarının dentin kanallarında penetrasyonu ve smear tabakasının kaldırılmasındaki etkisi bakımından değerlendirildi.Çalışmamızda kullanılan 64 adet alt premolar diş, giriş kaviteleri açılarak ProTaper® (Dentsply Maillefer, Baillagues, Switzerland) döner Ni-Ti eğe sistemi kullanılarak F3 numaralı alet ile standart olarak her örnekte uygulanarak genişletildi ve şekillendirildi. Şekillendirme sırasında yıkama sıvısı olarak %2,6 NaOCl kullanıldı. Genişletmesi tamamlanan örnekler rastgele iki gruba ayrıldı. Ayrılan örneklerin smear tabakaları her solüsyon kök kanalında birer dakika kalacak şekilde 1 ml % 17 EDTA, 1 ml % 5,25 NaOCl ve son olarak 2,5 ml steril saf su dental enjektör ile kullanılarak uzaklaştırıldı. Her grup için ikişer olmak üzere 4 adet diş ise kontrol gurubu olarak ayrıldı ve bu dişlere hiçbir işlem yapılmadı.Yıkama sıvılarının penetrasyonunu inceleyebilmek için hazırlanan ilk grup örnekler, asit füksin boyası kullanılarak renklendirilen NaOCl yıkama sıvısı kullanılarak RinsEndo yıkama cihazı, Ultradent yıkama ucu ve de dental enjektör ile yıkandı. Yıkanan örneklerin kron kısımları uzaklaştırılarak kökler elmas separeler ile koroner, orta ve apikal olmak üzere üç kısma ayrıldı ve ayrılan kısımlar stereomikroskopta incelendi.İkinci grup dişlerin son yıkama protokolü ise her bir yıkama sıvısı birer dakika kullanılmak üzere 1 ml % 17 EDTA, 1 ml % 5,25 NaOCl ve son olarak 2,5 ml steril saf su RinsEndo yıkama cihazı, Ultradent yıkama ucu ve dental enjektör yardımıyla gerçekleştirildi. Yıkanan dişlerde dikey olarak oluklar hazırlanarak uygun bir keski ve çekiç yardımıyla örnekler ikiye ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Removal of vital and necrotic remnants of pulp tissues, microorganisms and microbial toxins from the root canal system is essential for endodontic success. In this study, we compare three different irrigation techniques for the efficacy of removal smear layer and debris, and investigate penetration ability of the irrigation solutions for the each irrigation techniques.Sixty-four extracted single-rooted lower premolar teeth were de-coronated and root canals were enlarged to size F3 ProTaper rotary system at the apex. Specimens were rinsed with 2,6% NaOCl during the preparation. Then the teeth were randomly divided into two main group (n=32).Thirty teeth were divided into three sub-group and two teeth were seperated for control group. After that smear layer were removed with a final rinse with a syringe using 1min; 17% EDTA and 1min; 5,25 NaOCl and sterlized pure water. 2,6% NaOCl were coloured with fuchsin acid and each sub-group (n=10) were rinsed with RinsEndo, Ultradent Endo-Irrigator tips and dental syringe. Then each specimens were cutted with diamond disk by coronal, middle and apical third and so seperated by three blocks. The blocks were checked by two observer with under stereomicroscop view for the penetration ability in dentinal tubules.Second stage of the study thirty premolar teeth, enlarged to size F3 ProTaper rotary system, were rinsed with RinsEndo, Ultradent Endo Irrigator tips and dental syringe using 1 min; 17% EDTA, 1 min; 5,25% NaOCl and sterilized pure water. For scanning electron microscopic examination, all specimens were grooved vertically on the buccal and lingual surfaces with a fissure diamond bur under water irrigation. Then each samples were split intı two halves with a small chisel and hammer. After that the specimens were dehydrated in ascending ethanol solutions and dried in a desiccator. The samples were examined by two observers.