Yoğun bakım hemşireliği durum indeksi Türkçe formunun geçerlilik ve güvenirliği
Validity and reliability of critical nursing situation index Turkish form
- Tez No: 301438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Araştırma, Yoğun Bakım Hemşireliği Durum İndeksi Türkçe formunun Türk toplumu için geçerlilik ve güvenirliğini sınamak, geçerli ve güvenli bir indeksi literatürümüze kazandırmak amacıyla yapılmıştır.Araştırmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin belirlenen yoğun bakım ünitelerinde yatmakta olan 504 yetişkin hasta alınmıştır. Araştırma verileri 15.06.2010- 30.12.2010 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak; Birey Tanıtım Formu, Yoğun Bakım Hemşireliği Durum İndeksi (Critical Nursing Situation Index-CNSI), TISS-28 Skorlama Sistemi formu kullanılmıştır.Araştırma kapsamına alınan hastaların en çok % 35,71 oranında Anestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi'nde bulunduğu saptanmıştır. İndeksin dil eşdeğerliliği yapıldıktan sonra uzman görüşleri alınmış ve uzmanların önerileri doğrultusunda gerekli düzeltmeler yapılmıştır. İndeksin geçerlilik analizi için fixed effect modeli ile pooled (havuzlanmış) rölatif risk hesaplaması yapılmıştır. Pooled (havuzlanmış) rölatif risk, ortalama bakım zamanının altında ve üzerinde bakım zaman harcanan hastaların kritik (yanlış) uygulama insidansına göre hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was done in order to prove the validity and reliability of Critical Nursing Situation Index Turkish Form for Turkish society, and to add a reliable and valid index into our literature.For the research, 504 adult patients who were staying in the determined intensive care units of Ege University Medical Faculty Hospital were included. The data were collected between 15.06.2010-30.12.2010. Individual Description Form, Critical Nursing Situation Index (CNSI), TISS-28 Scoring System were used as data collection tools in the research.It was detected that at most 35.71% of the patients in the scope of this survey were in Anesthesia and Reanimation Intensive Care Unit. Following the completion of language equivalence of the index, necessary expression changes were done in direction of specialists? opinions obtained. Pooled rölatif risk with fixed effect model was calculated for the validity analysis of the index. Pooled relative risk was calculated according to the critical situations incidence of the patients on whom less and more care time than the average care time was spent.