6-14 yaş grubu çocuklarda beden kütle indeksi ve kan basıncı ilişkisi
Body mass ındex and blood pressure relatıons ın 6-14 aged chıldren
  1. Tez No: 301437
  2. Yazar: YEŞİM ALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, İzmir İli Konak İlçesi Mustafa Urcan İlköğretim Okulu'nda 6-14 yaş grubu çocuklarda beden kütle indeksi ile kan basıncı ilişkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma, obezitenin önlenmesinde okul sağlığı uygulamalarına daha fazla önem verilmesi gerektiği, bu hastalığın ve beraberinde getirdiği sekonder hastalıkların erken teşhis ve tedavisinde okul sağlığı hemşireliğinin rolünün gösterilmesi açısından önem taşımaktadır.Araştırmanın evreni, İzmir İli Konak İlçesi Mustafa Urcan İlköğretim okulunda okuyan 1305 öğrenciden oluşmuştur. Araştırma tarama modelindeki bir araştırma olması ve evreni doğru temsil edebilmesi için en az evrenin yüzde yetmişine (%70) ulaşılması planlandığından (2), bu araştırmanın örneklemi 6-14 yaş grubu 913 öğrenciden oluşmaktadır. Örneklem sayısının belirlenmesinde, sınıflara göre tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Her çocuk yaş ve cinsiyete özgü BKİ persentillerine göre normal ( BKİ< 85.persentil), fazla kilo riski taşıyan ( BKİ >85.persentil ve 95. persentil) olarak sınıflanmıştır.Çocukların BKİ ile sistolik ve diyastolik kan basıncı ilişkisi için yapılan Kruskall Wallis testine göre aralarında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir (?²=230.017, p=0.0000). Bu sonuç H1 ve H2 hipotezlerini desteklemektedir. Bu bulgular ışığında sağlık personelleri, okul yöneticileri ve aileler, kronik hastalıkların riskleri konusunda bilgilendirilmeli, çocukların ileriki yaş dönemlerinde maruz kalabileceği hastalıklarla mücadelede gerekli önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study has been descriptively planned in terms of evaluating body mass index and blood pressure relations in 6-14 aged children studying at Mustafa Urcan Primary School in Konak, Izmir. The study is highly important as it mentions the necessity of the health applications of the school in order to prevent obesity and brings out the important roles of school health nursery for the early diagnosis and treatment of this illness and the secondary ones that come out with it. The study involves 1305 students who are studying at Mustafa Urcan Primary School in Konak, Izmir. As this study is an example of a screening modal and has been planned to reach at least %70 of the universe so as to represent the universe in a correct way (2), the sampling of this study consists of 913 students aged between 6 and 14. A purposive sampling method according to the classes has been used to determine the number of sampling. Each child has been classified according to his/her age and sex based on BKI persentiles as normal ( BKİ< 85.persentil), carrying overweight risk ( BKİ >85.persentil and 95. persentil). According to Kruskall Wallis test which has been made for relation between BKI and systolic, diasytolic blood pressure of children, a remarkable difference among them has been determined (?²=230.017, p=0.0000). This result has been supporting H1 and H2 hypothesises. Within the light of these findings, infirmarians, school managers and families should all be informed about the risks of chronic illnesses and necessary precautions should be taken to struggle with the possible illnesses that children could come across in the future.