Bale ve modern dans öğrencilerinde gövde stabilizasyon eğitim programının fiziksel uygunluk üzerine etkisi
Effect of core stabilization training program on physical fitness of balet and modern dancers
- Tez No: 301461
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN DÜGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bale ve Modern Dans Öğrencilerinde Gövde Stabilizasyon Eğitim Programının Fiziksel Uygunluk Üzerine Etkisi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2012. Bu çalışmanın amacı, modern dans ve bale bölümü öğrencilerinde gövde stabilizasyon eğitim programının fiziksel uygunluk parametreleri üzerinde etkisini araştırmaktadır. Çalışmamıza Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Modern Dans ve Bale Bölümü'nde okuyan yaşları 18-24 arasında değişen 24 dansçı katılmıştır. Öğrencilere 8 hafta boyunca haftada 3 kez 1 saat gövdenin stabilizatör kaslarına yönelik egzersiz programı uygulanmıştır. Eğitim haftanın 2 günü fizyoterapist eşliğinde, diğer 1 gün ise bireyler tarafından evde yapılmıştır. Kişilerin fiziksel uygunluk parametrelerini değerlendirmek üzere yapılan ölçümler gövde stabilizasyon eğitimi öncesi ve sonrası tekrarlanmıştır. Bireylerin vücut kompozisyonu, dikey sıçrama performansı, esneklik, dinamik denge, koordinasyon, propriyosepsiyon, kassal kuvvet ve kalça fleksör izokinetik kuvveti değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effect of core stabilization training program on physical fitness of balet and modern dancers. Hacettepe University Institute of Healthy Sciences, Master Thesis in, Physical Therapy and Rehabilitation Program Ankara, 2012. The aim of this study was to investigate the effect of core stabilization training program on physical fitness of university level ballet and modern dancers. 24 dancers between 18 and 24 years participated to our study at Ankara University Conservatuary Modern Dance and Classic Ballet Program. Core stabilization training program was done 45- 60 minutes for each day, 3 days a week and 8 weeks. Each week 2 days training program were given by same physiotherapist and the other one day each participant did exercise on her/his own. Measures for evaluating physical fitness parameters were repeated before and after core stability training. Body composition, vertical jump performance, flexibility, dynamic balance, coordination, proprioception, muscle strength, and hip flexion isokinetic strength measures were evaluated.