Doğum salonunda çalışan ebe ve hemşirelerin doğum ağrısının yönetiminde kullanılan nonfarmakolojik yöntemleri bilme ve kullanma durumları
The status of knowledge and usage of nonpharmacological methods in labour pain management of midwives and nurses working in delivery rooms
  1. Tez No: 301462
  2. Yazar: NESLİHAN YILMAZ SEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma, doğum salonunda çalışan ebe ve hemşirelerin doğum ağrısının yönetiminde kullanılan nonfarmokolojik yöntemleri bilme ve kullanma durumlarını belirlemek ve elde edilen sonuçların eğitim programlarına ışık tutması amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Çalışma 15.03.2011 ve 01.06.2011 tarihleri arasında Ankara'da bulunan doğum ve kadın sağlığı ile ilgili üç eğitim ve araştırma hastanesinin doğum salonlarında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini bu hastanelerin doğum salonlarında çalışan toplam 111 ebe/hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, evrenin %90.1'i oluşturmuştur. Veriler veri toplama formu ile toplanmıştır. Ebe/hemşirelerin nonfarmakolojik yöntemleri bilme ve kullanma durumları kendi ifadeleri ile değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde, tanımlayıcı testler (sayı, yüzde) ve Ki-Kare (Fisher Ki-Kare ve Pearson Ki-Kare) testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların %16.0'sının hemşire, %84.0'ünün ebe olduğu, %35.0'inin lise mezunu olduğu, yaş ortalamasının 31.3±6.9, çalışma süresi ortalamasının 10.25±7.6, doğum salonunda çalışma süresi ortalamasının ise 3.0 yıl olduğu belirlenmiştir. Ebe/hemşirelerin en fazla bildikleri yöntemlerin dokunma ve masaj (%83.0), solunum teknikleri (%83.0) ve hidroterapi (%83.0) olduğu saptanmıştır. Ebe/hemşirelerin en fazla kullandıkları yöntemlerin ise solunum teknikleri (%77.0), hareket ve pozisyon (%76.0) ve dokunma ve masaj (%73.0) yöntemleri olduğu saptanmıştır. Ebe/hemşirelerin %75.0'inin doğuma ağrısı yönetiminde kendilerini yetersiz buldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the status of knowledge and usage of nonpharmacological methods in labour pain management by midwives and nurses working in delivery rooms and to descriptively shed light on education programmes by its outcomes.The study was performed from March 15 to June 1, 2011, in the delivery rooms of three education and research hospitals in Ankara concerning labour and women?s health. Totally 111 of midwives / nurses working in these delivery rooms formed the universe of the research. 90.1% of the universe formed the sample of the research. The data was collected by collection forms. The case of knowledge and usage of nonpharmacological methods by midwives and nurses was evaluated by their own statements. Descriptive tests (count, percent) and Ki-Kare (Fisher Ki-Kare and Pearson Ki-Kare) tests were utilized in the statistical evaluation of data. It was detected that 16% of the research participants are nurses while the rest 84% are midwives. 35% are high-school graduate. The average age is 31.3±6.9. The average working duration is 10.25±7.6 years. The average working duration in delivery rooms is 3.0 years. The most known methods were determined as touch and massage (83.0%), breathing techniques (83.0%) and hydrotherapy (83.0%), while the most used methods were seen as breathing techniques (77.0%), motion and position (76.0%) and touch and massage (73.0%).75.0 % find themselves inadequate in the use of nonpharmacological methods in labour pain management. The midwives / nurses that obtained information about labour pain management were determined to find themselves more adequate.