Sitokinlerin T hücre fonksiyonlarına etkisi
The Effect of cytokines on T cell functions
  1. Tez No: 30151
  2. Yazar: BİLGE ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL ERBİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Hem GSH hem de IL-2, aktive lenfositlerin büyümesi ve replikasyo- nundan sorumlu olduğu için bu çalışmada iki biyolojik aktif molekülün fonksiyonel ilişkilerini incelemeyi amaçladık ve araştırmalarımızın ilk aşamasında in vitro kültürlerde insan periferik kan kökenli IL-2 bağımlı T hücre sistemini kurduk ve yanıtta homojenliği sağlamak için sistem hücrelerini IL-2 ile senkronize ettik. Farklı konsantrasyonlarda GSH içeren besi ortamlarında hücrelerin rhIL-2 yanıtında, GSH'm zamana bağlı yanıtlarının incelenmesinde, artırılacak ekstraselüler GSH konsantrasyonlarının senkronize IL-2 bağımlı T hücrelerinin IL-2'li tekrar aktiflenme fazını takiben hücre büyüme ve çoğalma siklusunda rol aldığını göstermekte idi. Çalışmamızda ayrıca, reaktivasyonun hangi safhasında eklenirse ek lensin, y-GSC'nin inhibitörü olan BSO'nun miktarı arttıkça, DNA sentez baskılanmasmı artırdığı, intraselüler GSH sentezinin bir stimülatörü olan 2-ME'ün ise DNA sentezini artırdığı gözlenmiştir. Deneylerimizde elde ettiğimiz sonuçlara göre, aktivasyonu takiben ileri dönemdeki IL-2 bağımlı memory fazındaki T hücrelerinin IL-2'ye bağımlı büyüme ve çoğalma siklusları ile intraselüler GSH konsantrasyonları arasında sıkı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF CYTOKINES ON T CELL FUNCTIONS Since both GSH and IL-2 are involved in the growth and replication of activated lymphocytes in this study we examined the functional rela tionship between these two biologically active molecules. In the first step of our research, we established an in vitro IL-2-dependent T cell culture using lymphocytes obtained from human venous blood. To provide ho mogeneous response from cells we synchronized the IL-2-dependent T cells with IL-2. The cellular response of rh IL-2 and the time dependent response of GSH in the cell cultures, which contained different concentrations of GSH in the medium were investigated. Increasing concentrations of extracellu lar GSH showed that GSH is involved in the growth and reproduction cy cle on the rh IL-2 reactivation of IL-2 dependent T cells. In addition, we observed the suppression of DNA synthesis by BSO, an inhibitor of y-GSC and an increase in the synthesis of DNA by 2-ME, a stimulator of intracellular GSH synthesis; these observed responses do not dependent on the time of reagent addition to the cell culture medium in the reactivation period. According to the results obtained from our experiments, there is a strong relationship between intracellular GSH concentrations and the IL-2 dependent growth and reproduction cycle of IL-2 dependent memory phase T cells in the further period of activation. 65