TNF-alfa inhibitörlerinin hipofiz hormonları üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of TNF-alfa inhibitors on pituitary hormones
  1. Tez No: 751845
  2. Yazar: LÜTFİYE YARDIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ SARIAKÇALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hipofiz bezi hipotalamusla birlikte vücudun ana nöroendokrin düzenleyici fonksiyonlarını üstlenir. Hipofizer hormonlar pulsatil salgılanırlar ve her biri periferal hedef bezlerde spesifik cevapların oluşmasına neden olurlar. Bu periferal bezler de hipofizer fonksiyonları düzenlemek üzere hipotalamus ve hipofiz düzeyinde feed-back kontrol oluştururlar. TNF alfa apoptoz, inflamatuar ve immün yanıtlarda önemli bir rol oynayan TNF ailesinin bir üyesidir. Vücudun bağışıklık, epitel, endotel ve bağ dokusu gibi birçok hücresinde sentezlenmektedir. TNF reseptörleri eritrositler ve uyarılmamış T lenfositler gibi birkaç istisna dışında hemen hemen bilinen tüm hücre tiplerinde bulunmaktadır. TNF'nin bloke edilmesi ile önemli proinflamatuar sitokinlerin üretiminin inhibe edilmesinin keşfiyle TNF blokajı günümüzde inflamatuar hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere yeni bir hedef olarak belirlendi. TNF alfa blokörleri hastalık aktivitesinin baskılanmasında, hastalığa bağlı gelişebilecek yapısal hasarın önlenmesinde, hastaların yaşam kalitelerinin arttırılmasında ve iş gücü kayıplarının önlenmesinde günümüzde önemli bir fark yaratmış ilaçlardır. Çalışmada TNF alfa'nın inflamasyondaki rolü göz önüne alınarak TNF alfa inhibitörlerinin hipofiz hormonları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmayı en az bir yıl süre ile TNF alfa inhibitörü kullanan 43 ankilozan spondilit hastası ile TNF alfa inhibitörü kullanmayan 43 ankilozan spondilit hastasını karşılaştırarak yaptık. Hastalarda TSH, sT4, sT3, prolaktin, FSH, LH, estradiol, total testosteron, kortizol, ACTH, büyüme hormonu (GH) ve IGF-1 parametreleri çalışılmıştır. Çalışılan parametrelerde referans aralığı olarak Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Biyokimya laboratuvarı test rehberi kullanılmıştır. IGF-1 ve GH referans aralığı yaş ve cinsiyete göre ayrı olarak düzenlenmiştir. Tüm parametreler Roche cobas e801 cihazında çalışılmış olup 4000 rpm'de 10 dk soğutmalı santrifüjde santrifüj edilmiştir. Yöntem olarak ECLİA yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The pituitary gland, together with the hypothalamus, assumes the body's main neuroendocrine regulatory functions. Pituitary hormones are secreted pulsatilely and each causes specific responses in peripheral target glands. These peripheral glands also provide feedback control at the hypothalamus and pituitary level to regulate pituitary functions. TNF alpha is a member of the TNF family that plays an important role in apoptosis, inflammatory and immune responses. It is synthesized in many cells of the body such as immune, epithelial, endothelial and connective tissue. TNF receptors are found in almost all known cell types, with a few exceptions such as erythrocytes and unstimulated T lymphocytes. With the discovery of inhibiting the production of important proinflammatory cytokines by blocking TNF, TNF blockade has now been identified as a new target for use in the treatment of inflammatory diseases. TNF alpha blockers are drugs that have made a significant difference in suppressing disease activity, preventing structural damage that may develop due to the disease, increasing the quality of life of patients and preventing loss of work force. In this study, we aimed to investigate the effect of TNF alpha inhibitors on pituitary hormones, considering the role of TNF alpha in inflammation. We conducted the study by comparing 43 ankylosing spondylitis patients using TNF alpha inhibitors for at least one year with 43 ankylosing spondylitis patients not using TNF alpha inhibitors. TSH, fT4, fT3, prolactin, FSH, LH, estradiol, total testosterone, cortisol, ACTH, growth hormone (GH) and IGF-1 parameters were studied in the patients. Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital Biochemistry laboratory test guide was used as a reference range for the parameters studied. The reference range for IGF-1 and GH is regulated separately by age and gender. All parameters were studied in Roche cobas e801 device and centrifuged at 4000 rpm for 10 minutes in a cooled centrifuge. The ECLIA method was used as the method.