Meme kanserlerinde ve memenin bening hastalıklarında serum ve dokuda MCA ve diğer tümer belirleyiciler üzerinde çalışmalar
- Tez No: 30154
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL GÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Meme kanserinin teşhisinde ve terapötik tedaviyi yönlendirmede, dolaşımda bulunan ve spesifikliği tartışma konusu olan tümör belirleyiciler ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Maligniteli olgularda, hastalığın gidişini yönlendirmede, hastalığın erken saptanması en önemli noktalardan biri olup, ayrıca benign olguların kanserli hastalardan yüksek sensitivite ve spesifisiteyle ayırt edilebilmesi de klinikte önem taşımaktadır. Yapılmış çalışmalar incelendiğinde, bu amaca tümüyle uygun bir testin günümüzde mevcut olmadığı görülmektedir. Memenin benign hastalıklarında ve malign tümörlerinde, gerek serumda ve gerekse doku sitozolünde MCA ve siyalik asid konsantrasyonlarının karşılaştırılması, ayrıca serum MCA ve siyalik asid düzeylerinin korelasyon gösterip göstermediğinin araştırılması amacıyla bu çalışma gerçekleştirildi. Olgu grubunu; 21-67 yaşlan arasında (ort. 43) sağlıklı 32 kadın birey, 16-64 yaşları arasında (ort. 36) benign meme hastalığı bulunan 34 kadın ve 32-72 yaşlarında (ort. 52) malign meme tümörü olan 40 kadın birey oluşturdu. Toplam 106 olguda, serumda 3 tümör belirleyicinin (MCA, TSA ve LSA) konsantrasyonları incelendiğinde şu sonuçlar elde edildi: Sağlıklı kontrol grubunda serum MCA, TSA ve LSA düzeyleri sırasıyla, (7.1 ± 2.9 U/ml), (50.9 ± 6.9 mg/dl) ve (14.3 ±4.6 mg/dl) olarak bulundu. Benign meme hastalığı olanlarda serum MCA, TSA ve LSA konsantrasyonları sırasıyla, (8.0 ± 4.3 U/ml), (60.8 ±11.0 mg/dl) ve (16.6 ± 3.5 mg/dl) bulundu. Meme kanserli olgularda serum MCA (25.3 ± 17.9 U/ml), TSA (75.7 ± 14.3 mg/dl) olup, LSA (23.3 ± 7.3 mg/dl) olarak saptandı. Her üç grupta ortalama serum MCA değerleri karşılaştırıldığında, kontrol ve benign grup arasında istatistiksel açıdan önemli bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
116 2.6 SUMMARY In diagnosis of breast carcinoma and in the management of therapeutic treatment, studies connected with tumor markers in circulation whose specificities are still being discussed are conducted. In the management of malignant cases, one of the most important factors is early diagnosis; furthermore, distinguishing benign cases from cancer patients with high sensitivity and specificity is of great importance clinically. When the studies carried out so far are examined, it can be seen that a test entirely suitable for this purpose is not yet available. This research has been carried out in order to compare the MCA and sialic acid concentrations both in the serum and in tissue cytosol and also to find out whether the levels of serum MCA and that of sialic acid show any correlation in breast cancer and benign breast diseases. The subject group consisted of 32 healthy females, aged 21-67 (median age 43), 34 females with benign breast disease, aged 16-64 (median age 36) and 40 women with malignant breast tumor, aged 32-69 (median age 52). In a total of 106 individuals, when the concentrations of 3 tumor markers (MCA, TSA and LSA) were examined, the following results were obtained: In the healthy control group, the levels of MCA, TSA and LSA were found to be (7.1 ± 2.9 U/ml), (50.9 ± 6.9 mg/dl) and (14.3 ± 4.6 mg/dl), respectively. In patients with benign breast disease, serum MCA, TSA and LSA concentrations were determined to be (8.0 ±4.3 U/ml), (60.8 ± 11.0 mg/dl) and (16.6 ± 3.5 mg/dl), respectively. In individuals with primary breast cancer, serum MCA was determined to be (25.3 ± 17.9 U/ml), TSA (75.7 ± 14.3 mg/dl) and LSA (23.3 ±7.3 mg/dl). When the mean values of serum MCA in of three groups were compared, no statistically significant difference between the control and the benign groups were found.