Metastatik meme kanserlerinde kanda dolaşan tümör hücresi ile ca 15-3 düzeylerinin korelasyonu ve prognostik faktörlerle ilişkisi
The correlati̇on between circulating tumor cell, ca 15-3 levels and prognosti̇c factors in metastatic breast cancer
  1. Tez No: 494486
  2. Yazar: ATAMAN GÖNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HİCRİ KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tüm kanserlerde olduğu gibi meme kanserinde de kötü prognozda en önemli unsur uzak organ metastazının olmasıdır. Solid tümörlerin periferal kana serbest dolaşan tümör hücre salınımı yaparak metastaza yol açması uzun zamandan beri bilinmektedir. Tümör dokusundan kopan hücreler yerleştikleri organda neovaskülarizasyon ile büyür ve yeni bir tümör dokusu oluştururlar. Circulating tumor cell (CTC) olarak bilinen kanda dolaşan serbest tümör hücreleri meme kanserlerinde prognozun değerlendirilmesinde kullanılan epitelyal kökenli hücrelerdir. Son yıllarda geliştirilmiş olan immunositokimyasal özel boyama teknikleri kullanılarak otomatize edilmiş immunfloresan yöntemle kandaki sayıları tespit edilebilmektedir. 7.5 cc tam kanda serbest dolaşan tümör hücre sayısının ≥5 olan metastatik meme kanserli hastalarda genel sağkalım süreleri (overall survival) daha düşük bulunmuş ve bu hastalar kötü prognoz göstermiştir. Bu çalışmada İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran metastatik meme kanserli olan hastaların metastazda rolü olduğu düşünülen kanda dolaşan serbest tümör hücre sayısı ile CA 15-3 düzeylerinin belirlenmesi ve prognostik patolojik verilerle (ER, PR, p53, c-erbB2, Ki-67, histolojik derece) kıyaslanması amaçlandı. En son bir ay öncesinde kemoterapi almış 30 hastanın kanı kanda dolaşan tümör hücrelerinin (KDTH) sayımı için CellTracks® Analyzer II cihazında immunositokimyasal yöntemle çalışıldı. Serum CA 15-3 düzeyleri Advia Centaur cihazında kemilüminesans yöntemle çalışıldı.
Özet (Çeviri)
As with all cancers, distant organ metastasis is the most important element of bad prognosis in breast cancer. It has been long known that solid tumors cause metastasis by secreting free circulating tumor cells into peripheral blood. Cells, detached from tumor tissue, grow with neovascularization and form a new tumor tissue in the organ they settled. These free circulating tumor cells, which are also known as circulating tumor cells (CTC), are of epithelial origin and used in the evaluation of breast cancer prognosis. Their numbers in blood can be identified with recently developed special immunohistochemical dying techniques and automated immunofluorescent methods. It has been shown in metastatic breast cancer patients that overall survival is lower and prognosis is worse if CTC is greater than 5 (7.5 mL whole blood). In this study, we planned to identify CTC and CA 15-3 levels and compare these parameters with prognostic pathological values (ER, PR, p53, c-erbB2, Ki-67, histological grade) in metastatic breast cancer patients who are admitted to Izmir Ataturk Training and Research Hospital. 30 patients who received their last chemotherapy in the previous month were enrolled in the study. CTC were detected in CellTracks® Analyzer II with immunocytochemical methods. Serum CA 15-3 levels were measured in Advia Centaur analyzer using chemiluminacence tecnique.