Afyonkarahisar'da insan ve hayvanlarda metisiline dirençli Staphylococcus aureus'un (MRSA) nazal taşıyıcılığının araştırılması
Investigation of nasal carriage of methicillin-resistant staphylococcus aureus (MRSA) in humans and animals in afyonkarahisar
- Tez No: 301544
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ESRA ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Nursing, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sunulan çalışmada, Afyonkarahisar'da ilk kez insan ve insanlarla yakın temas halindeki sığırlarda moleküler teknikler kullanılarak metisiline dirençli Staphylococcus aureus'un (MRSA) nazal taşıyıcılık oranları ve izole edilen MRSA izolatlarının çeşitli antibiyotiklere karşı dirençlilik oranları araştırıldı. Örneklenen 150 insan (85 kadın, 65 erkek) ve 250 sığırda (175 dişi, 75 erkek) MRSA nazal taşıyıcılık oranları sırasıyla %8,7 (n=13) ve %1,2 (n=3) olarak belirlendi. İnsanlar ve hayvanlardan izole edilen MRSA suşları örneklemenin yapıldığı aynı hanelerden sağlanmadı. Bu nedenle, insanlar ve hayvanlar arasında bulaşmanın olmadığı düşünüldü. İnsanlardan sağlanan 13 MRSA izolatının tümü sefoksitin ve penisilin G'ye karşı dirençliydi. İzolatlarda klindamisin (%46,1), kanamisin (%46,1), mupirosin (%46,1), eritromisin (%38,5), fusidik asit (%38,5), oksasilin (%38,5), tetrasiklin (%38,5) ve vankomisine (%38,5) karşı da yüksek direnç oranları belirlendi. Sığır nazal sıvap örneklerinden izole edilen 3 MRSA izolatının tamamında sefoksitin, klindamisin, eritromisin, fusidik asit, mupirosin, oksasilin, penisilin G, rifampisin, teikoplanin ve vankomisine karşı direnç tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In the present study, nasal carriage rates of methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) in human and cattle close contact with humans and the resistance rates of MRSA isolates against to various antibiotics were investigated by using molecular techniques for the first time in Afyonkarahisar. The nasal carriage rates of MRSA in sampled 150 humans (85 women, 65 men) and 250 cattle (175 female, 75 male) were determined as 8.7% (n=13) and 1.2% (n=3), respectively. MRSA strains isolated from humans and animals were not supplied from sampled same household. Therefore, it was considered that transmission was not been between humans and animals. All of 13 MRSA isolates obtained from humans were resistant against to cefoxitin and penicillin G. High resistance rates were determined against to clindamycin (46.1%), kanamycin (46.1%), mupirocin (46.1%), erythromycin (38.5%), fusidic acid (38.5%), oxacillin (38.5%), tetracycline (38.5%) and vancomycin (38.5%) in isolates, too. The resistance against to cefoxitin, clindamycin, erythromycin, fusidic acid, mupirocin, oxacillin, penicillin G, rifampicin, teicoplanin and vancomycin were determined in all of 3 MRSA isolates isolated from cattle nasal swab samples.