Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren işletmelerin insan kaynakları yönetimi uygulamalarına ilişkin bir araştırma
A research about human resources management practises of firms in Afyonkarahisar
- Tez No: 296381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Son yıllarda örgütlerin sahip oldukları insan kaynaklarının önemi sürekli artmaktadır. Günümüzde insan kaynakları örgütlerin stratejilerini belirleyen değerler haline gelmektedirler. Örgütlerin sahip oldukları insan kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmaları ve çeşitli eğitimlerle işgörenlerinin kendilerini geliştirmelerinin sağlanması, bu insanların çalıştıkları firmalara katkı sağlamalarına vesile olmaktadır. Böylelikle bugünkü haliyle insanı kaynak olarak gören bu anlayış, gelecekte yerini insan değerleri anlayışına bırakacaktır. İnsan kaynaklarının önemini bu derece artıran unsur ise son yıllarda rekabet çabalarında çalışanların örgüt içinde örtük halde kalan bilgilerinin değerinin anlaşılmasıdır.Bu çalışmanın amacı Afyonkarahisar'daki işletmelerin insan kaynaklarına dair yapmış oldukları uygulamalar ve bu uygulamaların ne ölçüde gerçekleştiğini araştırmaktır. Bu amaç çerçevesinde hazırlanan anket soruları Afyonkarahisar'ın yerel firmalarına gönderilmiş ve alınan cevaplar, SPSS 17'de test edilmeye çalışılmıştır. Firmalar ve insan kaynakları uygulamaları arasındaki ilişkinin gerçekleşme derecesine yönelik elde edilen bulgular, daha sonra yapılacak çalışmalara ışık tutacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The importance of human resources that organizations have is increasing day by day. Nowadays, human resources is becoming values which determine strategies of organizations. Efficient use of human resources that organizations have and availing employers to develop themselves through various trainings increase firm?s productivity. So, the current approach which sees human as a resource will be replaced by the approach that see human as a value. The main factor which rises human factors? significance in recent years is the perception of supoptimal use of information in organizations in terms of competition.The aim of this study is to research of organizations in Afyonkarahisar regarding their human resources activities and practice results. At this end, an questionnaire is prepared and posted to firms located in Afyonkarahisar. SPSS 17 version is used for evaluating the questions.Findings regarding the relationship between human resources policies and firms will benefit future researches.