Giresun'daki parklarda parazitlerin yaygınlığı
Prevalence of parasites in parks in Giresun
- Tez No: 493558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN DİREKEL, DOÇ. DR. ÜLKÜ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Hayvanlardan insanlara geçen enfeksiyonlara,“zoonoz”denilmektedir. Zoonozların yayılışında hayvanların rolü büyüktür. Türkiye'de ve diğer gelişmekte olan ülkelerde sahipsiz kedi ve köpek sayısının artış gösterdiği bildirilmiştir. Çoğunlukla etrafı açık olan parklarda sahipsiz kedi ve köpekler serbestçe dışkılamakta veya evlerinde köpek besleyenler hayvanlarının dışkılama ihtiyaçlarını parklarda gidermektedir. Bu açıdan parklar kedi ve köpek dışkılarından bulaşabilecek paraziter hastalıklar için kaynak rolü üstlenmektedir. Köpek dışkılarının sahipleri tarafından toplanmaması, parklarda bunların biriktirileceği dışkı kutularının, dışkı poşetlerinin veya özel tuvaletlerinin bulunmaması parazitlerin yumurta ve kistlerinin buralarda yayılmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada, parkların paraziter enfeksiyonların bulaşması yönünden risk taşıyabileceği düşünülerek Giresun ilindeki park ve çocuk oyun alanlarından alınan toprak örneklerinde parazitlerin varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca farklı tanı yöntemlerinin etkililiğinin araştırılması da amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Şubat 2017 ve Mayıs 2017 tarihleri arasında Giresun ilinde bulunan, hayvan ve insan popülasyonunun yoğun olduğu, Gençlik Parkı, Afyonkarahisar Şehitlik Ormanı, Cumhuriyet Parkı, Taşbaşı Parkı ve Giresun Kalesi Park'larından toprak örneği toplanarak Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Parazitoloji Laboratuvarı'nda paraziter açıdan incelenmiştir. Örnekler direk bakı, çinko-sülfat yüzdürme ve formol-eter çöktürme yöntemleriyle incelenmiştir. Bulgular: İnsan ve hayvan yoğunluğu, parkın büyüklüğü ve ulaşımın genellikle rahat olması açısından tercih edilen parkların toprakları incelenmiştir. Çalışma sonucunda görülen parazitler; Toxocara spp. yumurtası, Ascaris spp. yumurtası, Taenia spp. yumurtası, Hymenolepis spp. yumurtası, Trichuris spp. yumurtası, Enterobius vermicularis yumurtası, Entamoeba coli ve çeşitli larvalar'dır. Sonuç: Bu çalışmayla insan sağlığını tehdit eden parklardaki potansiyel parazitlere dikkat çekilmiştir. Parklardan bulaşabilecek parazitler açısından kum havuzlarında oynayan çocukların ellerini yıkamalarına özellikle dikkat edilmedir. Yine parklarda çalışan bireylere de gerekli eğitim verilmeli ve bulaşı engelleme açısından eldiven kullanımı zorunlu kılınmalıdır. Ayrıca parazitlerin bulaşımı ve korunma yolları hakkında bilgilendirme toplantıları, belediye, üniversite ve kamu kuruluşları ile ortak yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Infections that pass from animals to humans are called“zoonosis”. Animals play a large role in the spread of zoonoses. In Turkey and other developing countries, there is an increase reported in the number of stray cats and dogs. The majority of stray cats and dogs freely defecate in open parks or those who feed dogs at home allow them to defecate within parks. In this way, parks act as a source for parasitic diseases that are transmitted through cat and dog feces. Dog feces not being collected by owners and the lack of feces bins, bags or special toilets for collection of these in parks cause spread of eggs and cysts of parasites in these areas. In this study, considering that parks are a risk in terms of transmission of parasitic infections, soil samples collected from parks and playgrounds in Giresun province were investigated for the presence of parasites. Additionally, the aim was to research the efficacy of different diagnostic methods. Material and Method: Soil samples were collected from Gençlik Park, Afyonkarahisar Şehitlik Forest, Cumhuriyet Park, Taşbaşı Park and Giresun Castle Park, areas with dense animal and human populations, from February 2017 to May 2017. Samples were investigated in terms of parasites at Ordu University, Faculty of Medicine, Medical Parasitology Laboratory. Samples were investigated by direct examination, zinc sulfate flotation and formalin-ether sedimentation. Results: The parasites observed in the study were Toxocara spp. eggs, Ascaris spp. eggs, Taenia spp. eggs, Hymenolepis spp. eggs, Trichuris spp. eggs, Enterobius vermicularis eggs, Entamoeba coli and various larvae. Conclusion: This study noted the potential parasites that threaten human health in parks. In terms of parasites that may be transmitted in parks, care should be taken that children playing in sandpits wash their hands carefully. Again, individuals working in parks should be given the necessary training and the use of gloves should be mandatory to prevent contamination. Additionally, it was concluded that information meetings about transmission routes and protection from parasites should be held in coordination with the municipality, university and public institutions.