Kırsal alanda kadın girişimciliğinin desteklenmesinde kooperatifçiliğin rolü Aamasya-Çorum illeri örneği)
The role of cooperatives in supporting of women entrepreneurship in the rural areas (Case of Amasya and Çorum provinces)
- Tez No: 301562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY KIZILASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının önderliğinde kurulan ortaklarının kadınlardan oluştuğu Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri dikkate alınmıştır. Bu bağlamda, Türkiye genelinde 29 kooperatif bulunmaktadır. Bu amaçla, Amasya İli Şeyhsadi Köyü ve Çorum İli Köprübaşı Köyünde bulunan, kırsal kadınlar tarafından kurulan Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri örneğe alınmıştır. Araştırma verileri Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerine üye 117 ortak ile yapılan anket çalışmasından oluşturulmuştur. Araştırmada farklı köylerde bulunan kooperatiflere ortak çiftçiler karşılaştırılmıştır. Verilerin istatistiki olarak analizinde Khi-kare ve t-testi kullanılmıştır. Araştırmada, kooperatif ortaklarının sosyo-ekonomik özellikleri, kooperatif ve girişimcilik kavramları ile ilgili bilgileri, kooperatiflerin ortaklarına sağladığı imkanlar, kooperatiflerin amacı, ortakların kooperatifle ilgili beklentileri, kooperatifleşme bilinci, kooperatifleşme başarısı incelenmiş ve bu özelliklerin farklı köylerde bulunan kooperatif ortaklarına etkileri araştırılmıştır. Araştırma sonucunda, farklı illere ait köylerde bulunan kooperatiflerin ortaklarının, ürünlerinin kooperatif aracılığıyla pazarlanması, eşlerinin ekonomik kararlar alırken danışması, kazançlarını değerlendirme, kooperatif dışında yaptıkları iş, köydeki insanlar tarafından desteklenme, sosyal güvence kaynağı, kooperatif hakkındaki bilgi kaynakları, kooperatifin tanımını bilme, kooperatifle ilgili beklentilerin gerçekleşme durumları, kooperatifte en çok sözü geçen kişi, gelirleri üzerindeki etkisi, kooperatifle birlikte et süt ürünlerini işleyecek bir işletme kurduklarında çalıştırabilmeleri, kooperatifte aktif bir şekilde çalışma durumları, pazara dönüklük oranları ve brüt üretim değerleri bakımından aralarında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Özellikle kırsal kadın kooperatiflerinin yaygınlaştırılması için tarımsal yayım çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was considered that Agricultural Development Cooperatives partners are women that established under the leadership of the Ministry of Food Agriculture and Livestock in Turkey. In this context, there are 29 cooperatives in Turkey. To this end, Agricultural Development Cooperatives established by rural women were sampled from Amasya province Seyhsadi village and Çorum province Köprübaşı village. The research data were cellected from 117 joint Agricultural Development Cooperative members with survey. In this study, cooperative common farmers lived in different villages were compared. Statistical analysis such as Chi-square and t-test was used. In this study, socio economic characteristics of cooperative partners, cooperative and information related to the concepts of entrepreneurship, opportunities provided by partners of cooperatives, cooperative partners? expectations, awareness of cooperatives, success of cooperatives were examined and the effects of these features were investigated on the situated cooperative partners in the different villages. As a result of research, the cooperative partners lived in two villages of different the provinces, the marketing of products through the cooperatives, counseling the spouses ideas in making economic decision, earning evaluation, their work outside of the cooperative, supported by the village people, source of social security, sources of information about cooperative, to know the definition of the cooperative, situations of the realization of expectation about cooperative, the most influential person in cooperative, the impact on revenues, when they established a business for process dairy-meat products with cooperative, changes to run it, the employment status of an active in the cooperative, in terms of market rotation rates and gross value of production were a significant relationship between them. In particular, thought that agricultural extension activities should be given weight for promote rural women?s cooperatives.